STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Historia prawie namacalna

Historia prawie namacalna

Towarzyszą często pokazom lotniczym , Małopolskiemu Piknikowi Lotniczemu zawsze – „grupy rekonstrukcyjne” wydarzeń historycznych, najczęściej epizodów militarnych z lat II wojny światowej. Na dorocznej imprezie krakowskiej wyróżnia się - przede wszystkim liczbą pojazdów wojskowych – Grupa Rekonstrukcyjna LZS Bielsko-Biała. Prezentuje operacje sił US Army, szczególnie Airborne, najefektowniejsza z ich inscenizacji to „Dday” 1944 organizowana od paru lat na Helu.

Rekonstrukcje to teatr, ale nie na wzór komiksowo estetycznego super męstwa superman’ów; akcji towarzyszy rzetelny, merytoryczny komentarz nie uładzający prawdy o kosztach wojennej chwały,   żołnierskiej krwi i śmierci, bez dzielenia tragedii ludzkiej na „naszą” i „waszą”. Grający wyznaczone role aktorzy, to naturszczycy i może właśnie dlatego przedstawienie jest bardziej realistyczne w wymowie i w odbiorze . Na pewno przyczynia się do tego autentyzm wyposażenia i uzbrojenia. Uchylmy czoła pasjonatom zdobywającym spod ziemi ( często dosłownie ) historyczny sprzęt wojskowy, w tym także pojazdy, benedyktyńską pracą doprowadzane następnie do używalności z zadbaniem o wierność dla pierwowzoru. Hobby, pasja , świr świrowi świrem – ktoś powie. Z małą uwagą - każde wariactwo może być zakręcone negatywnie albo pozytywnie.

Gdy 27 czerwca b.r. na pobocze pola wzlotów krakowskiego pikniku wyjechała w towarzystwie hitlerowskiego Steyera amerykańska „dodżka” z Airborne’em , kol. Antoni Nowak z Żywca zastąpił im drogę – A ja to od macochy? Podjeżdżać do zdjęcia przy moim!

Miał oczywiście na myśli swój latający autentyk – Piper L-4 Cub z 1944 r pomalowany jak należy w olive drab i „pasy inwazyjne”. Samolocik godny szacunku również z powodu awanturniczych losów już czasach PRL . Nastąpiło sympatyczne zdjęcie zbiorowe i zbiorowy alians , potem „Amerykanie” odjechali do wyznaczonej roboty na pobliskim „Wale Atlantyckim” , a mógł widowisko ubogacić z góry jak najbardziej na miejscu Piper , gdyby nie pozostał na ziemi , bo nikt wcześniej nie pomyślał , nie zachęcił, nie pozwolił i szkoda.

Zdarza się już, że hobbyści –wariaci z różnych dziedzin organizują wspólną imprezę na obopólną chwałę . Retro kolejarze dogadują się ze starą motoryzacją czy różnymi innymi przebierańcami. W SLE już to przerabialiśmy , latając RWD nad zabytkową koleją , a Krzysztof swym Nieuportem urozmaicił inscenizację Bitwy Gorlickiej.

Czy to źle, gdy dorośli mężczyźni bawią się jak dzieci?

Galeria

Dodge WC 51 Dodżka , Airborne , PiperZabawki dla każdego wieku Piper Cub antoniego Nowaka Leszek Mańkowski i Auster z Dywizjonu 663 . Obaj umundurowani na pięć ! Willys JeepPodczas MPL 2008 GMC CCKW 353 i Willysy . MPL 2008 Sanitarny Dodge WC 54 . Takie karetki pracowały u nas do pocz.lat 60- tychNiemiecki transporter Sd.Kfz 250 . MPL 2009Dodge WC 63 Eszelon . Parowozjada 2008 r Z ptasiej perspektywy na platformach – Scout Car , GMC CCKW 352 , Dodge WC 51Niemiecki Steyer z działkiem plot. MPL 2015
02 lipca 2015 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666763 razy