STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Lot na placówkę „Sójka”

Lot na placówkę „Sójka”

Urządzone na terenie okupowanej Polski zrzutowiska przyjmujące zaopatrzenie i cichociemnych skoczków z samolotów alianckich miały nadane „ptasie” pseudonimy operacyjne. Stąd nazwy „Wilga” ( na gorczańskich Polankach nad Szczawą ) i „Sójka” (w rejonie Mogielicy w Słopnicach ) dla placówek zrzutowych I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Nota bene, były to jedyne zrzutowiska w polskich górach.

Operacja zaopatrywania w/w formacji ruchu oporu nastąpiła w II poł. 1944 r . Lotów dokonywały, startując z Włoch, załogi czteromotorowych Halifaxów i Liberatorów, wśród nich przede wszystkim polska Eskadra 301, przeorganizowana następnie w 301 Dywizjon Ziemi Pomorskiej. Loty nad dalekie zaplecze wroga były trudne i niebezpieczne, każdy udany zrzut był dużym sukcesem; o ile na placówce „Wilga” nastąpiło to kilkanaście (?) razy, to odległa jedynie o kilka kilometrów „Sójka” przyjęła zrzut tylko raz. W nocy 9/10 lipca 1944 r.

W niedzielę 12 lipca b.r. na byłym zrzutowisku w Słopnicach urządzono rocznicową uroczystość, której stronę lotniczą zapewniło SLE „siłami” pięciu maszyn. Liczba krążących między górami samolotów mogła dawać pojęcie o operacji zrzutu zbiorowego, bo takie też bywały. Na przykład:

W noc 28/29 XII 1944 nad „Wilgą” pojawiło się aż osiem Liberatorów i Halifaxów, oraz ... dziewiąty obcy – niemiecki, sowiecki? – który jednak słusznie nie wtrącił się w cudze sprawy.

A wśród naszej piątki znalazły się dwa samoloty dobrane realistycznie – Tulak-Auster Leszka Mańkowskiego i Piper Cub – autentyk z 1944 r Antka Nowaka. Oczywiście, oba typy maszyn w 1944 r nad Słopnicami się nie pojawiły, ale pojawić się mogły, gdyby historia potoczyła się troszkę inaczej. Historia ...

Galeria

Łososina Dln. 11 07 15 - Piper i Auster12.07.15 – w oczekiwaniu na start Auster na tle lasów Jaworza ...... i niebaOstrożnie zbliżamy się RWD do Pipera ... ... za co Antoni nas błogosławi Tulak Jurka wykręca nad zrzutowiskiem , bo góra nie chce ustąpić Andrzej ze Zlina kontroluje i koryguje Kolejny, niski nalot Jurka na „Sójkę”. Może i co zrzuci?  Zza Gorców wyzierają Tatry . W księżycowe noce były „latarnią” lotów z Włoch do Polski Beskid  Wyspowy. Szczyty na ogół przekraczają 1000 m wysokości Hale, bacówki, wysoko zagubione osiedla były dobrą ostoją partyzantki Lasy Kiczory i Mogielica z podszczytową Halą Stumorgową Szczawa. W starym kościółku i izbie pamięci obok plebani sporo pamiątek I Pułku Polanki na stoku Kiczory Kamienickiej . Dawne zrzutowisko „Wilga” Dalej to już raczej turystycznie – dolina Dunajca i Beskid Sądecki Limanowsko- sądeckie zagłębie sadownicze w rejonie Łącka Nad równią Kotliny Sądeckiej Dużo wody. Ujście Popradu do Dunajca. Stawy w wyrobiskach żwirowni Inwazja nanosów na Jezioro Rożnowskie. Jeszcze go troszkę Plażowicze dziko nad Łososiną to dziś już rzadkość Zdjęcie po powrocie dla potomności: Józek, Andrzej, Jurek Viceprezes, Antoni sympatyk, Zbyszek- ja niegodny, Jurek kwestarz, Leszek, MateuszJak wy nam, to my wam!A nad lotniskiem walka kołowa sokoła z myszołowem...  ... pióra lecą nie na żarty! Za to na lotnisku ludzie dobrzy, o czym wie to zabłąkane kociątko
16 lipca 2015 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666731 razy