STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Butterfly - Z lotniczych legend

Butterfly - Z lotniczych legend

Imię kojarzone z popularną do dziś operą Pucciniego „Madame Buterfly” z 1904 r , starsi też z pewnością pamiętają melodyjną „Butterfly” z 1971 r śpiewaną przez Danyela Gerard‘a w różnych zresztą językach , bo był to jeden z ostatnich światowych przebojów w epoce , w której wybitne utwory muzyczne miały szanse na dłużej zdystansować się od reszty .

Nieco wcześniej, w 1963 r twórca teorii chaosu, amerykański matematyk i meteorolog Edward Lorenz przedstawił równanie opisujące globalną dynamikę atmosfery nazwane „the butterfly effect” ( efekt motyla ) i przedstawił tezę , że w określonych warunkach nawet ruch skrzydeł motyla w Singapurze może po kilku dniach spowodować burzę w amerykańskiej Luizjanie .

Zjawisko butterfly effect znalazło odniesienie   także w innych dziedzinach wiedzy o świecie , jak również w sferze kultury ( głośny film o takim tytule z 2004 r )

A ja z głębi niepamięci – gdzie ja o tym czytałem ? – imię Butterfly wydobywam w kontekście jeszcze innym .

Anglia , II wojna , RAF ... Wyspiarskie położenie , bardzo istotna przeszkoda dla wrogiej inwazji , to z drugiej strony fatalna okoliczność dla załóg własnych samolotów wracających po akcjach bojowych do bazy – nad morzem , na resztkach paliwa , na uszkodzonych maszynach i często z rannymi na pokładzie . Gdy dodać jeszcze „typowo angielską” pogodę , sytuacja mało różna od beznadziei .

Brytyjczycy pomyśleli o rozbudowaniu systemu ratownictwa i pomocy w naprowadzaniu samolotów na optymalny kurs . Nie zapomniano też o stanie ducha załóg zagubionych nad wielką wodą w ekstremalnej sytuacji . Gdy było źle szczególnie , pilot przez radio słyszał polecenia nadawane ciepłym , uspokajającym głosem kobiecym . Taki kontakt szczególnie korzystnie działał na samotnych w kłopotach pilotów myśliwców , często wytrącał z depresji – muszę dolecieć , by tej dziewczynie o tak pięknym głosie nie uczynić przykrości .

Ten głos wielu towarzyszył do końca i był ostatnim , jaki w życiu słyszeli .

Ci , którzy dolecieli , pragnęli na ogół swą „wróżkę czarodziejkę” zobaczyć , bo przecież musiała być bardzo piękna i dobra !

Ale żaden z pilotów jej nie widział ani nie poznał jej imienia . Nazywano więc ją różnie , najczęściej Butterfly właśnie . Krążyły w kręgach lotniczych najbardziej fantastyczne opowieści i domysły i ... nic z nich się nie sprawdzało , poza aksamitnym głosem słyszanym z eteru , gdy załogi samolotów znalazły się w biedzie .

A gdy skończyła się wojna , umilkł znajomy głos i w dalszym ciągu nikt się nie dowiedział , kim była Butterfly . Pozostała legendą .

 

ZbS

Galeria

05 lutego 2016 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666668 razy