STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

„Dywizjon 303”

„Dywizjon 303”

Czy jesteśmy w stanie wyprodukować film godny TAKIEGO  tytułu za 14 mln złotych?

Wolę być sceptyczny. Ubóstwo sprzętu, grającego w filmie lotniczym rolę, kto wie czy nie ważniejszą od aktorów , ograniczenie  środków technicznych i czasu na porządną realizację zdjęć.

A jak to idzie póki co w praktyce?

Wypożyczony na chwilę jeden Hurricane latający , dwie makiety takowego statyczne , za to aż trzech autorów scenariusza , którego podstawą ma być książka Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” napisana w 1940 r. A więc na zasadzie „tu i teraz”.

Nie kwestionując dokumentalizmu dzieła Fiedlera , mamy dziś olbrzymi materiał faktograficzny działań lotnictwa polskiego na Zachodzie , ale i wiedzę o tym , czym się to wszystko dla naszych skończyło . Dlatego dobrze by było , gdyby twórcy sięgnęli też do innej lektury – „Zapomnianych dywizjonów” Adama Zamoyskiego  , Londyn 1995  i  „A question of honor” ( Sprawa honoru)  Lynne Olson i Stanleya Clouda , W-wa 2004 r . Obydwa opracowania o tym jak Zachód , a Wielka Brytania w szczególności  traktowały lotników polskich – na przykładzie pilotów Dywizjonu 303 właśnie -  gdy w roku 1945 przestali być potrzebni .

Piekielnie to trudne , by nie przemilczeć i nie obrazić . A czytałem , że film ma nieść przesłanie dla Anglików  w kwestii przeszłości i teraźniejszości zwyczajnych i niezwyczajnych relacji polsko- angielskich na poziomie zwykłego przechodnia  . By to w ogóle było możliwe , film powinien zainteresować , jeśli już nie zachwycić . A to - po pomnikowych brytyjskim „Battle of Britten” ( 1969 ) i czeskim „Ciemnoniebieskim świecie” (2001 ) -  zadanie nie za 14 milionów zł . Wirtualne obrazki na poziomie gier komputerowych za 5 czy 10 zł autentycznych samolotów w żywym powietrzu nie przebiją .

Trzeba też zaznaczyć , że film czeski  dzieje swych bohaterów lotników alianckich przedstawia w kontekście tego , co ich czekało po powrocie do kraju . A w tym los pilotów czeskich i polskich był adekwatny . A więc i ten temat już filmowo wyzyskany .

No i rzecz ostatnia  tej kadzi niedowiarstwa  - doświadczenie „w temacie” . Ostatni polski fabularny film lotniczy ( „Przeciwko bogom”) zrealizowano w roku ... 1961 !

Różne filmowe baje , jak ... mniejsza z tym , co – pomijam.

Ale ...

Ale naszego SLE udział  w produkcji filmu „Dywizjon 303” to dostarczenie na plan RWD-5R , konstrukcji z 1931 ; choć zbudowana w roku 2000 , to jednak nie „popelina”. W Konstancinie pod Warszawą Zumbach – Zakościelny niewidzialną ręką Jurka Kołodzieja startował na RWD w ucieczce przed Niemcami z 1939 roku . Więcej szczegółów z planu filmowego na zdjęciach kolegów – Jurka Kołodzieja i Zbigniewa Mroza .

Zb. S.

 

PS. Na stronie producenta przeczytałem , że scenariusz filmu jest jeszcze nie zamknięty i uwagi  pożyteczne . Na tę zachętę napisałem, co napisałem.

Galeria

22 września 2016 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 756653 razy