STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Co pod barwą jesieni?

Co pod barwą jesieni?

Tegoroczna jesień nie rozpieszczała miłośników „złotopolskiej”,  ale ta niedziela 23 października  zachwyciła zachowaną aż dziw, jak długo kolorystyką. A ponieważ nietrwałe piękno świata zależy od punktu i kąta widzenia, warto spojrzeć na nie i od nieba.

Z Łososiny Dolnej daleko lecieć nie trzeba. Tuż po starcie pod pachą 20 – kilometrowe Pasmo Łososińskie z kulminacją Jaworza  ( 921 m wys.) Jezioro Rożnowskie, w perspektywie odleglejsze grupy górskie. Widok znany, ale jednak...

Kolorystyczne zróżnicowanie uwydatnia  szczególnie wyraźnie skutki działań człowieka – te współczesne i te sprzed wieków, gdy  te góry objęła wołoska gospodarka pasterska, o czym świadczą też nazwy terenowe jak choćby Sałasz ( Szałas)  sąsiadujący z Jaworzem szczyt Pasma, oraz  zarastające dziś górskie hale  –  Polana na Stołach czy Wielka Łąka. A przede wszystkim wysoko usytuowane pola i osiedla, „białochorwacką” modą wystawione do południowego słońca.

Popatrzmy, jak to wszystko wygląda dzisiaj.

Galeria

Pasmo Łososińskie od południa.Jaworz ! W tym roku farb nie pożałowali .Jaworz, Sałasz, Wielka Góra - wołoskie wyrobiska na zalesionych grzbietach Niektóre dziś ponownie zarastają, ale ludzie stąd nie odchodzą Aż dziw, że jeszcze się jakoś opłacają uprawy na tak pochyłych A asfaltowane dróżki sięgają dziś najwyżej położonych osiedli Bardziej agresywna ingerencja w krajobraz – podgryzanie góry kamieniołomem (Męcina Miczaki)
A to już siły natury – po przekątnej zdjęcia ślad osuwiska na zboczu Chełmu w Kłodnem z 2010 r – zniszczyło całkowicie kilkanaście gospodarstw .
Takie urokliwe dolinki oglądać można tylko z powietrzaW poszyciu leśnym całego Pasma dominują buki o niesamowitej kolorystyce jesienią .Trzy byłe naddunajeckie lotniska: 1 – Rachów, 2 - Jodłowiec, 3- KurówZaporę Rożnowską zbudowano na ostrym zakolu rzeki; ryzykowne przewężenie cypla powyżej tamy wytrzymuje napór 30- metrowego spiętrzenia wody, choć były obawy.
Pod słońce kolory intensywniejsze Jesienny chłód amatorów żeglugi wszelakiej nie odstrasza Stromy stok Ostrej Góry, o który opiera się lewy skraj zapory.Na wschód widok na dość zadziorne szczyty Beskidu Niskiego.
27 października 2016 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 756596 razy