STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Czym latamy ... za nie tak duże pieniądze?

Czym latamy ... za nie tak duże pieniądze?

Przed laty zdarzyło się, że ze ś.p. Ryszardem  kręciliśmy „Bocianem” nad Łososiną na z trudem wyżebranych metrach, warunki znikły i wszystkie szybowce już dawno były na ziemi.

-        Na czym tam oni się  jeszcze trzymają? -  spytał ktoś na lotnisku

-        Na olbrzymiej chęci latania -  odpowiedział dyrektor APh

W tytule chodzi oczywiście o latanie niekomercyjne -  a sportowe, rekreacyjne i jak by jeszcze nie nazwał  napowietrzne szybowanie dla przyjemności. Sporej liczbie  rodzaju ludzkiego nie wystarcza możliwość poruszania się horyzontalnie  w zakresie róży wiatrów,  próbują  jeszcze wertykalnie. Jak to w praktyce wygląda, widać  na załączonych obrazkach, na pewno nie obejmujących  wszystkich sposobów realizacji  olbrzymiej chęci latania.

Tekst i zdj.  Zb. Sułkowski

Galeria

Zaczęło się wszystko od lotni ...... dość szybko udoskonalonej w motolotnię o układzie konstrukcji takim ... lub takim Paralotnia ( glajt ) na uwięzi trzyma się w powietrzu na zasadzie latawcaDwie paralotnie w ryzykownej wzajemnie ewolucji „Aniołowie w raju mają w zadkach śmigła samolotowe, by nie przemęczać skrzydeł” / z Haszkowego „Szwejka”/  Motoglajciarz w powietrzu wygląda zdecydowanie lepiej niż na ziemiSzybowiec lata niby za darmoTa polska „Sroka” z dokombinowanym napędem choć lata jako „Łuna Alfa”, to jednak lata jako ostatnia z rodu i typuSkonstruowany profesjonalnie na bazie wyczynowego „Blanika” czeski motoszybowiec „Vivat”Oryginalna konstrukcja polska – dwuosobowy motoszybowiec SZD-45 „Ogar”I znacznie młodsza ”Fregata” konstr. Jarosława JanowskiegoTen Piper to nie Antka Nowaka, lecz model redukcyjno-latający na uwięzi. Godniej latać modelem w realu niż Boeingiem w wirtualu Model czy samolot?Samolot czy model?No więc budujmy! - Tulak nr 1 Jurka Kołodzieja Takie coś ( przyleciało z daleka, ale dawno to było i nie pamiętam gdzie)Ni to obrzyn, ni to składak – w sumie udatnyLeciutko pomniejszona replika Nieuporta 11 Krzyśka Cwynara Polska „pou du ciel” ( pchła nieba ) – od tych „dwupłatów w tandem” pana Migneta zaczęła się w latach 30-tych era ultralightów amatorskiej budowy Na helikopter , choćby jednoosobowy „niewypasionych” nie stać, na wiatrakowiec (autożyro ) już bardziej
17 czerwca 2017 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920387 razy