STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Z Gwiazdą Dawida

Z Gwiazdą Dawida

Piper Cub L4H - SP-MAM – w wojskowym malowaniu lotnictwa Izraela ,od niedawna prezentowany na lotniczych imprezach , może budzić refleksje na temat względności postrzegania zdarzeń , narodów czy ...maszyn . Bo losy dwóch, trzech ( ? ) Piperów to w dziejach 35 tys. samolotów tego typu zaledwie mikro epizod , ale dla Izraela walczącego o swe państwo w latach 40-tych XX wieku każdy samolot znaczył bardzo dużo.

Początkowo było to jedynie kilkanaście samolotów sportowych. A ponieważ jest tu i polski wątek lotniczy związany z RWD , rzecz rozwinę . Kto ma podtrzymywać pamięć o DWL/ RWD jak nie nasze stowarzyszenie ?

W dwudziestoleciu międzywojennym działalność ruchów syjonistycznych skonkretyzowała się na tyle , że coraz więcej Żydów z Europy zaczęło się osiedlać na terenie biblijnej Palestyny . Najwięcej przybywało ich z Polski , więzi ze starym krajem - w tym gospodarcze - zachowano , wynikiem był m.in. zakup polskiego sprzętu lotniczego przez działające w Palestynie towarzystwo Aviron . Konkretnie nabyto trzy samoloty RWD-8 , dwa RWD-13 i pięciomiejscowy RWD-15. Dodatkowo też dwa szybowce szkolne – Wronę i Czajkę .

Walki między Arabami i Żydami w Palestynie zaczęły się już w 1945 r i nie przerwało ich rozdzielenie w 1947 r przez ONZ stref zamieszkania obu nacji . Wszystkich 6 ( wg niektórych źródeł 7 ) RWD weszło w skład wspomnianej „bojowej” grupy lotniczej . W praktyce samoloty służyły do transportu leków i zaopatrzenia , ewakuacji rannych , czasem lotów zwiadowczych . Wyeksploatowane RWD- 8 skreślono ze stanu już pod koniec 1947 r . Jeszcze mniej szczęścia miał RWD- 15 , podczas remontu na lotnisku Lod został spalony przez Arabów .

17 grudnia 1947 r jeden z RWD-13 wziął udział w misji szczególnej . W otoczonej przez Arabów osadzie Nevatim czekało na pomoc kilku rannych. Jak tam dolecieć ? Do samolotu wsiadł lekarz ( o nazwisku nota bene Polak ) i żołnierz z rkm-em i paroma granatami. Pilot poinstruował go , jak strzelać , by nie uszkodzić istotnych części samolotu i polecieli . Skutek ostrzału i „bombardowania” z powietrza był piorunujący . Oblegający wieś uciekli w podskokach , RWD-13 bezpiecznie wylądował i zabrał dwóch najciężej rannych . Potem następnych .

Akcja uznana za pierwszą lotniczą misję bojową w wojnie izraelsko- arabskiej rozwścieczyła Anglików. Byli oni przeciwni powstaniu państwa Izrael , zagrażało to ich silnej pozycji na Bliskim Wschodzie. Na pomoc Zachodu Żydzi nie mogli więc liczyć . W tej sytuacji „pomocną dłoń” wyciągnął , no kto ? Oczywiście Związek Radziecki , który na ten moment ogłosił , że Izrael przeciwstawia się ”zachodniemu imperializmowi”.

W wyniku tego wiosną 1948 dostarczono z Czechosłowacji 25 myśliwców Avia S –199 . Nieudanej konstrukcji samoloty ( Messerschmitt 109 z silnikiem od bombowca Heinkel 111 ) pozwoliły jednak na prawdziwe akcje bojowe przeciw koalicji wszystkich arabskich państw sąsiadujących . Jesienią 48 roku Avie zastąpiły kupione też w Czechosłowacji Spitfire’y IX . Zakupiono też tam trzy „Latające Fortece” B-17 , misje bojowe jakich dokonały , były ostatnimi dla tego typu bombowców .

Wojna zakończyła się w 1949 r tak potrzebnym po traumie hollokaustu zwycięstwem . Izrael obronił swe odrodzone na historycznych ziemiach państwo. Podobnie jak później w 1956 . 1967, 1973 etc. etc. etc...

Jak powiedział jeden Anglik , mój kolega na studiach , w 1968 r – „Żydów można sobie nie lubić , ale trudno nie docenić , że w Izraelu jest ich dwa miliony , a otaczających Arabów sto milionów. Ale to te sto milionów trzyma się za zbitą ... powiedzmy ... sempiternę .”

Potencjał militarny Izraela jest dziś imponujący , Piper z niebieską gwiazdą przypomina o tym , jak ów potencjał powstawał z niczego.

A RWD- 13 w 1948 r dokonały jeszcze kilku trudnych misji bojowych , choć nie tak spektakularnych jak ta w Nevatim .

Zbigniew Sułkowski

Galeria

23 sierpnia 2017 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920478 razy