STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

... na drzwiach od stodoły

... na drzwiach od stodoły

Lotnictwo jak każda inna profesja ma swoją specyfikę językową, w tym własne "dobre powiedzenia" ( bon moty ) Z nich utkwiło mi w pamięci jedno stare, dziwnie uaktualnione. Jego bohaterem negatywnym jest ... kornik drukarz, robol konsumujący drewno. Zwierzchność leśna jest mu przeciwna na dwa sposoby :
1. Wycinanie puszcz, by go zagłodzić
2. Opylanie szkodnika  z powietrza toksyczną chemią
Stosując się do punktu 2 , głosi  się, że zabójczy proszek przeciw kornikowi jest nieszkodliwy, wręcz zbawienny dla pozostałej żywizny leśnej. Skąd więc taka słowna uszczypliwość
- I po ptokach ! - powiedział lotnik opylający las

Inne "lotnicze" powiedzenie - Polski lotnik to poleci nawet na drzwiach od stodoły - przypisywane jest prezydentowi czy też ministrowi obrony B . Komorowskiemu jako głupie i szkodliwe. Tymczasem nie wyrwane z kontekstu brzmi ono w całości tak - Jest takie powiedzenie, że polski lotnik to jest taki, że jak trzeba będzie, to poleci nawet na drzwiach od stodoły. Więc proszę państwa, chciałem z satysfakcją stwierdzić, że to już nie grozi. Piloci polscy będą latali na F-16.
Samo powiedzenie wywodzi się z kręgów szybowniczych ; brzmiało - Pogoda taka ( warunki wznoszenia ) że na drzwiach stodoły można latać !
A mnie "latanie na drzwiach" kojarzy się  z ideą tekstu przytoczonego poprzednio "Marsza Żoliborza". Prowizorycznie kombinowane w Powstaniu środki walki były swoistymi "lotami na drzwiach stodoły", bywało, że czasem skutecznymi.
Znalazłoby się jeszcze jedno odniesienie do tego zwrotu słownego - wśród sześcioosobowej kadry oficerskiej na Westerplatte był inżynier lotnik por. Stefan Grodecki, nota bene z Limanowszczyzny się wywodzący. W polskiej placówce odpowiadał za urządzenia techniczne i był adiutantem majora Sucharskiego. Po latach wspominał, że tuż po kapitulacji Westerplatte jego mundur zwrócił uwagę jednego z oficerów niemieckich - O, lotnik ! Gdzież jest pański samolot ? - Odpowiedziałem, że polski pilot potrafi walczyć nawet bez samolotu .

08 kwietnia 2018 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920385 razy