STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

XIV Małopolski Piknik Lotniczy

XIV Małopolski Piknik Lotniczy

Odbył się jakoś na przekór pogodzie niemożliwej , w doskokach z lotniska Pobiednik podczas krótkich przerw między ulewami. Przy znikomej frekwencji widzów. Cóż się dziwić ? Na początek pokazów na pułapie 200 m przeleciały dwa Mi-24 i dwie transportowe Casy, to mogło zrobić wrażenie, ale gdy na tej - najniżej - wysokości latał cały ujęty w programie sportowo- turystyczny drobiazg ?

Tak twardymi warunkami obwarował w tym roku zgodę na pokazy lotnicze na krakowskich Czyżynach Urząd Lotnictwa Cywilnego - loty tylko na wspomnianej wysokości i tylko z podkrakowskiego Pobiednika, na przymuzealnym lotnisku wyłącznie pokaz statyczny samolotów, które wylądują w przeddzień imprezy. Lotniczy show w środku miasta całkowicie zmienił charakter .
Powstały w 1912 r port lotniczy Rakowice położony był peryferyjnie, ale już w latach międzywojennych zabudowa wokół zaczęła się zagęszczać, jeszcze bardziej po wojnie w związku z budową Nowej Huty. Nowe lotnisko powstało więc w podkrakowskich Balicach, Rakowice ( Czyżyny ) funkcjonowały jeszcze do 1963 r, w latach późniejszych teren przeznaczono na zabudowę, a spory obszar z najstarszymi obiektami otrzymało niowo powstałe Muzeum Lotnictwa wraz z 720 m ( z 2200 m ) betonowego pasa startowego.
Kraków to miejsce wyjątkowe - nie moja to tylko opinia - więcej : to  sposób myślenia krakauersko-konserwatywny i modern jednocześnie, stąd i utrwalone "centusiostwo" i wielkie osobowości kultury, oraz działań na przyszłość się liczących. Ale też tu nie tylko Wawel, ale i XIX-wieczny kurz na mieszczańskich meblach jest zabytkiem nie do ruszenia, jak i wielkoniemiecki "gringrau" na zachowanym w Muzeum Lotnictwa P-11 c - zamiast "polskiego khaki".
W rekompensacie przymuzealne śródmiejskie pikniki lotnicze, w XXI wieku gdzie indziej nie do pomyślenia,  a w  Krakowie jednak ! Pełne pokazy lotnicze z jednoczesną mozliwością zwiedzenia bogatej ekspozycji muzealnej, "rekonstrukcjami historycznymi" etc. ściągały tłumy, także wskutek dogodności dojazdu.
- Do pierwwszego wypadku ! - mówili niektórzy . Zdarzył się tragiczny w skutkach w 2009 r , już po zakończeniu pikniku. W następnym roku czerwcowy zazwyczaj piknik odbył się dopiero we wrześniu. Ale się odbył. 2017 rok i kolejny incydent - awaryjne lądowanie szybowca z zakończeniem w krzakach - dla pilota szczęśliwe, dla przyszłości krakowskich pikników już mniej.
Mówi się w srodowiski lotniczym, że ten tegoroczny, nieporywający napowietrznymi efektami , to już ostatni. 
Przepraszam, jeden efekt - z takich jak dawniej -  był. Pilotujący "Muzealnego" Jaka-18 nasz viceprezes Andrzej otrzymał w czasie indywidualnego pokazu zezwolenie na low pass ( niski przelot ) nad czyżyńskim lotniskiem i dokonał tego spektakularnie - aż inspektor ULC pouczał , że zezwolenie "na nisko" to nie aż tak nisko. Oczywiście Andrzej  zapewnił, że się to nie powtórzy.
Oby tylko nie z powodu przyszłość krakowskiej imprezy przekreślającego

 Tekst i zdjęcia  Zb.S.

Jeszcze uwaga na temat zagrożenia "lotniczego". Pokazy na Czyzynach to wszystkiego dwa dni w roku. Natomiast co dzień nad Czyżynami odbywa się całodobowy dolot samolotów pasażerskich na Balice - też stosunkowo nisko nad miastem. Na piknikach "sufit" to ok. 300 m - wyżej strefa"pasażerska".
I co? I nic.

 

Galeria

Z dolotu na Czyżyny 2012 r - lotnisko w zielonej obwódceLądowanie na Czyżynach 2014 rStart Publiczność lubi popatrzeć na przyziemione samolotyCzyżyny 2007\"Orka\" ląduje . 2009A tu Jak-52. 2009 r Kairys startuje !Catalina i schodzący na Balice \"pasażer\" - 2009Lotowski Embraer \"w szponach\" Ana-2 ! 2014 rJuż po pokazach , a ludzie nadal stoją !  2012 r23 06 18 - Jak-18 i jedyny low pass na tegorocznym pikniku krakowskimW tym roku, kto wie czy nie ciekawiej było na lotnisku bazowym pikniku w PobiednikuNiestety, widzów nie byłoTaylorcraft Auster przegląda się w kałuży. Na takich latali Polacy w Dywizjonie 663W powietrzu łososińska grupa akrobacyjna \"Fireback\"- na \"Astrach\" Ł..Świderski, A. Labus i S.NowickiW uls Remos-3 ląduje L.Solewski , też z łososiny DolnejI Cessna 152 APh . Na XIV MPL Z Łososiny D.przyleciało w sumie 8 samolotówMetalowa replika jednego z prototypów sowieckiego Jaka-3 ( z silnikiem gwiazdowym ) budzi zainteresowanieA szczególnie jego amerykański silnik AllisonAntoni i lotniskowy piesek starowinkaJeszcze rzut oka na start Nieuporta 17I korzystając z krótkiej przerwy między ulewami urywamy się Jurkowym Tulakiem w góry nasze domowe.
01 lipca 2018 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920459 razy