STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

"Zabierz nas do domu , Lanny"

"Zabierz nas do domu , Lanny"

Pod tym tytułem autobiograficzna opowieść o wojennej ( i nie tylko ) odysei pilota Witolda Łanowskiego - "Lanny'ego" ( 1915 - 1993 ) postaci znanej od dawna modelarzom z powodu oryginalnego "performance" polskiej szachownicy na jego Thunderbolcie w amerykańskiej 56 Grupie Myśliwskiej zwanej Watahą Zemkego. W niej dowódcą 61 Dywizjonu był Francis Gabreski ( Franciszek Gabryszewski ) który ściągał do formacji co lepszych pilotów polskich bez przydziału, po zakończonej turze lotów w RAF itp.

Dla autora książki, pilota instruktora z Dęblina wojna zaczęła się ewakuacją na wschód i ucieczką z sowieckiej niewoli - przez Rumunię do Francji. Rogata wobec nonsensów władzy dusza Łanowskiego nie dała powalczyć mu w powietrzu - oskarżony o bunt znalazł się w więzieniu, znowu uciekł i przedostał się do Anglii. Naznaczony piętnem "komunisty" ( Skąd my to znamy ?) do służby w Dywizjonie 303 przyjęty dopiero w grudniu 1941 r. Sprawdził się jako odpowiedzialny dowódca, ale o powazniejszych awansach nie było mowy. Gdy w 1944 r zamiast spodziewanej nominacji na dowódcę dywizjonu skierowano go do pracy za biurkiem, podziękował ; bez kłopotów przyjął go do swej "watahy" płk Zemke.
Wataha latała na P-47 Thunderbolt ( Piorun ) Był to największy jednosilnikowy myśliwiec II wojny - rozpiętość 12,43 m , masa startowa ponad 6 t. Potężnie uzbrojony - 8 wkm- ów 12,7 mm. Późniejsze wersje samolotu osiągały prawie 800 km/h ( rekord - 812 km/h ) i mogły nawiązywać prawie równoważną walkę z odrzutowymi Me 262 .  "Wiele razy zdarzyło mi się w locie nurkowym przekroczyć 960 km/h" / W. Łanowski /
Stąd zawołanie 56 Grupy Myśliwskiej łacińskim "Cave tomitrum" ( Strzeż się pioruna !)
Zadziwiające, że z dużym  doświadczeniem bojowym i na takim sprzęcie Łanowski uzyskał tak mało "zwycięstw". Komisja Bajana zaliczyła mu 2 , w RAF-ie. Amerykanie - 4. Wg innych źródeł miał ich uzyskać w sumie 8  - ?  Rzecz w ty, że "Lanny"o rekordy tego typu nie dbał i większości swych zestrzeleń w ogóle nie zgłaszał. Ważniejsze było dla niego formalne lub nie dowodzenie formacją w walce i zapewnienie pełnej ochrony eskortowanym bombowcom, szcególnie, gdy chodziło o powracające z wypraw do bazy, często poważnie "poranione". Te należało także jak najkrótszą trasą poprowadzić do Anglii. Stąd owe "Zabierz nas do domu" ze strony  mniej doświadczonych w nawigacji.
Amerykanie uważali "Lannego" za lotniczego asa, czego wyrazem były także wysokie odznaczenia wojskowe. Gorzej było ze swoimi - na kilkakrotne zapytania czy Łanowski po powrocie do Polskich Sił Powietrznych może liczyć na dowództwo dywizjonu, odpowiedzią było : Nie !
Taki bolszewik, co jeszcze przed 1939 wyśmiewał naukę latania w szyku samolotów ... powiązanych sznurkiem ?!
Dla równowagi można dodać, że z powodu biurokratycznych nonsensów "Lanny" przez kilka lat po wojnie musiał walczyć z USAF o wypłatę zaległego żołdu.
Po wojnie pozostał w Wlk Brytanii, do końca lat 50-tych latał  w RAF, póżniej brał tez udział w różnych lotniczych awanturach.
Polski już nie odwiedził.
O tym i o innych jeszcze ciekawszych sprawach w książce, którą dobrze się czyta .

Galeria

Godło Łanowskiego - pancerna pięść miażdżąca MesserschmidtaModel Thunderbolta łŁanowskiego - w budowieI drugie tego ujęcie
11 sierpnia 2018 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920474 razy