STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Ziemia od nieba - miasteczka

Ziemia od nieba - miasteczka

Miasteczka. Dziś raczej zaliczać należy do nich organizmy urbanistyczne poniżej 20 tys. mieszkańców.Ale oczywiście w większość są o wiele mniejsze, a niektóre nawet utraciły prawa miejskie. Lokacja miasta była wielką szansą dla mieszkańców, ale rozwój i pomyślność zależały od wielu czynników. A przede wszystkim od częstotliwości klęsk elementarnych, jak wojny, zarazy, pożary itp. Paradoksalnie w wieku XiX zgubny dla wielu miast mógł się okazać postęp techniczny zmieniający charakter lokalnych stosunków gospodarczych.
Zdjęcia prezentują  miejscowości jedynie z południa Polski. Wybrałem - wg możliwości oczywiście -  te najbardziej charakterystyczne.

Galeria

Zbudowane już w tym tysiącleciu \"Miasteczko Galicyjskie\" w Nowym Sączu , choć na wzór i podobieństwo, to przeładnowane.Centrum Starego Sącza. Wielkość rynku czyli \"powierzchni handlowej\" świadczyła o randze gospodarczej miastaLipnica Murowana miasto założone w 1326 r otoczone niegdyś murami. Z góry widać dobrze zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Dzisiaj wieś.
Trzy zabytkowe kościoły, w tym drewniany św.Leonarda z XV w położony już \"za murami\" wpisany na listę UNESCOZakliczyn. Lokowany w 1557 utracone prawa miejskie odzyskał w 2006 rNa rynku Zakliczyna zachował się ratusz. Zabytkowe drewniane domy oryginalnej \"konstrukcji słupowej\"- dachy wspierają się nie na ścianach, lecz na przylegających do nich od zewnątrz słupach.Biecz - perełka architektury wśród polskich miasteczek. Zwany też \"małym Krakowem\", na przełomie XV/ XVI w był podobno drugim p.wzgl. wielkości z polskich miast.Z średnich wieków. istniejący od 1257 r Biecz zachował m.in. gotycką kolegiatę, ratusz, szpital z XIV w i kilka baszt z fragmentem murów obronnych.Dominantą wizualną Biecza jest gotycko-renesansowa wieża ratuszowa - 58 m wysokości.W kolorystyce zabudowy przeważa biel, co budzi skojarzenia z miasteczkami Italii.Wiśnicz przycupnął u stóp pięknego w architekturze zamku Lubomirskich i nie ujętego na zdjęciu klasztoru karmelitów ( od XVIII wieku więzienie )Czchów nad Dunajcem zachował średniowieczny układ uliczekInny widok Czchowa z sąsiadującymi na wzgórzu pozostałościami zamkuWiślica powstała nad Nidą  jako osada państwa WiślanDziś z średniowiecznej substancji zabytkowej pozostała gotycka kolegiata i sasiadujący Dom DługoszaWiślica - miasto 1326 - 1870 i od 1 stycznia 2018 .
Najmniejsze miasto Polski - 503 mieszkańcówSucha Beskidzka w osadę miejską rozwinęła się po powstaniu tu w w 1884 r ważnego węzła Kolei TranswersalnejMiasteczko 3 razy nominowane jako - Ornawa , Miastko, i Tylicz. Leży przy dawnym szlaku handlowym przez Przeł. Tylicką w Karpatach. Poprowadzenie Kolei Tarnowsko-Preszowskiej doliną Popradu zmarginalizowało pod koniec XIX w Tylicz do pozycji wsi.Mszana Dolna ma piękne położenie na pograniczu Beskidu Wyspowego i GorcówPiwniczna mogła się rozbudowywać jedynie wzdłuż wąskiej doliny PopraduGrybów usytuował się nad Białą Grybowską w dolnym biegu zwaną TarnowskąA tu słynna serpentyna kolejowa z Grybowa do PtaszkowejMiechów raczej nie do pomylenia z tytułu charakterystycznego kulistego hełmu wieży dawnego klasztoru bożogrobcówWyjątkową sylwetkę prezentuje też kościół w Limanowej - murowany,, lecz nawiązujący wyraźnie kształtem do drewnianych kościółków Podkarpacia. Limanowa w śnieżnej szacieSytuowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego dawny Tymbark (po prawej ) nie miał szczęścia w dziejach aż do utraty praw miasta. Lecz powstała jeszcze przed wojną (widok w głębi) przetwórnia owoców rozsławiła nazwę Tymbark daleko poza granice kraju.
16 marca 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920455 razy