STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Ziemia od nieba - pociągi

Ziemia od nieba - pociągi

Samolot i pełzające po ziemi koleje żelazne - zestawienie dziś wręcz karykaturalne. Z małą uwagą, że niektóre z owych kolei pełzają bardzo szybko. I to nie tylko TGV czy dalekowschodnie expressy..1 maja 09 wracaliśmy z pikniku we Włocławku i gdzięś koło Tomaszowa tor naszego lotu skrzyżował się z "pełznącym" ceemką InterCity. Ryszard zatoczył krąg, ja zdążyłem  cyknąć kilka zdjęć i pociąg już znikał w perspektywie, sunąc swoim rozkładowym 160 km/h. Nasz RWD miał wtedy nie najlepiej dobrane śmigło i kto wie, czy bylibyśmy w stanie go doścignąć.

Fotogeniczność pociągu docenili już u schyłku XIX w twórcy kinematografu. Atrakcyjnym "bohaterem" szybko stał się w fabularnych westernach. I choć Stanisław Witkiewicz jako teoretyk sztuki pisał, że nikogo przecież nie zachwyci piękno parowozu , to jego syn Witkacy wykonał na pocz. XX w serię  cenionych do dziś awangardowych fotografii zakopiańskich parowozów.
Zdjęcia, ktore zaprezentuję porobiłem z powietrza jeszcze przed nastaniem ery dronów. Dziś z ich powodu  podczas kolejowych imprez retro strach się zbliżyć samolotem do terenu kolei. Dodam jeszcze ,że większość zdjęć poniżej ma już charakter historycznie niepowtarzalny.

 

Galeria

Pociąg retro z Chabówki między Mszaną Dolną a Kasiną Wielką -
1999 rRetro do Limanowej po wyruszeniu z Kasiny WielkiejTy42-107 z Nowego Sącza do ChabówkiW dolinie Raby ( Mszana Dln. - Chabówka ) Pociąg z c.k. austriackim parowozem Ol12I z polską lokomotywą TKt48Niektórzy z fanów w rozterce, co fotografować - pociąg czy samolot ?Ty42 Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - dymi polski OKz32 z 1934 rParowozjada 2012 w ChabówceInne ujęcie Skansenu Taboru Kolejowego Przejazd ze skansenu na stację .Parowozjada 2012Chabówka podczas Parowozjady 2012.
Pierwszy w rzędzie parowozów "austriak" Ol12 z 1912 rokuParowóz Ty2-953 z pociągiem retro ...... na górskiej trasie z N. Sacza do Chabówki .2007 rSkansen w dawnej parowozowni w SkierniewicachInterCity na CMK. 1 05 2009Inne ujęcieKultowy elektrowóz ekspresowy EP05-16 z IC "Norwid"
Miechów 20 04 2006 r - jeden z dwóch ostatnich na PKPPejzaż z wiatrakami koło ŁowiczaW CiężkowicachJednostka elektryczna jeszcze w historycznym malowaniu.
Charsznica 2006IC Warszawa - Kraków na odcinku Psary - KozłowDystans "Wiedenki" Warszawa - Skierniewice wytyczony został "od linijki"Sądecki "Nevag" i wyprodukowane dla Warszawy czteroczłony osobowe SKMNad Słowacją - szynobus na linii Plavec - PopradStacja w Limanowej 2000 rBocznicaCzasem kolej lepiej wygląda w cz.b.
19 marca 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666666 razy