STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

90 lat PLL "LOT"

90 lat PLL "LOT"

W 1929 r powstało państwowe przedsiębiorstwo Polskie Linie Lotnicza "LOT".
Dla jubileuszu matematyczno- graficznie lepiej wygląda 50 lub 75 lat, niemniej 90 lat egzystencji firmy - w przeciwieństwie do człowieka - dobrze świadczy o jej kondycji i widokach na przyszłość. Dzieje naszego Stowarzyszenia poprzez budowę RWD-5R związane są emocjonalnie z PLL "LOT" - najhojniejszego sponsora fundacji budowy samolotu i to ze strony przedsiębiorstwa, i ze strony pracowników. Dlatego zbudowana erwódka otrzymała znaki SP - LOT , choć jest też inne tego uzasadnienie.. A kapitanami lotowskich Boeingów 767 byli nasi koledzy - ś.p. Prezes SLE Ryszard Jaworz i Józek Wójtowicz.

W 2004 roku, niedługo po ostatecznym zakończeniu badań w locie ( oblotów ) nasz RWD wziął udział w centralnych obchodach 75 - lecia "LOT- u" na warszawskim Okęciu. jako eksponat ściśle związany z historią naszego narodowego przewoźnika lotniczego, bowiem jeden RWD- 5 był w latach 30- tych użytkowany przez "LOT" do tzw. lotów taksówkowych. Przewoził ekstra pasażerów nawet za granicę, ale najbardziej przydatny był w lotach krajowych. O Polsce tamtych lat mówiono, że jest "największym lotniskiem świata", bo rzeczywiście oprócz licznych aeroklubowych niemal przy każdym szanującym się dworze ziemiańskim znajdowało się wyznaczone lądowisko.
A ja dołączam - dla  przypomnienia - z obchodów 75- lecia "LOT-u" zdjęcia ze zbiorów ś.p. Ryszarda .

Galeria

"Latający chłopiec" - plakat "LOT-u" z lat 60-tych projektu Romana RumińskiegoKartka pocztowa na 70-lecie "Lotu"Znaczek na 75- lecieRWD na Okęciu w 2004 rRyszard, Gienek i Jurek. Na tę uroczystość RWD otrzymał jeszcze prowizorycznie założone owiewki na koła. Niedługo później już na stałeNa tle RWD w hangarze na Okęciu - od lewej gł.konstruktor RWD-5R J. Mularczyk, Prezes SLE kpt. R. Jaworz, NN, Viceprezes SLE. J.Kołodziej,, Prezes Honorowy E. Pieniążek Pierwszy z prawej syn Stanisława Skarżyńskiego
12 kwietnia 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 695618 razy