STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Zlin - duży normalnie i całkiem maleńki

Zlin - duży normalnie i całkiem maleńki

Czechosłowacki Zlin 142 wytwarzany był w Otrokovicach na Morawach w latach 1981 - 90 jako dwuosobowy samolot sportowy, przeznaczony też do szkolenia podstawowego i zaawansowanego pilotów. Mocna metalowa konstrukcja samolotu i silnik o mocy 210 KM umożliwia loty akrobacyjne.
Charakterystyczne w wyglądzie Zlina 142 są skrzydła o skosie ujemnym, a bystrzejszy obserwator zauważy, że przednie koło podwozia umiejscowione jest lekko asymetrycznie. Liczne kiedyś w aeroklubach Zliny 142 spotyka się dziś rzadziej. Jako akrobacyjny, samolot jest dosyć drogi, podobnie jego eksploatacja, o remontach nie wspominając. Czyli jest to maszyna latająca dla koneserów. I taką właśnie posiada nasz obecny Prezes Andrzej Sarata.

Transponując rzymskie przysłowie -  mają i swe dzieje samoloty. Ten konkretny, zanim został w Polsce zarejestrowany jako SP- KSW, był własnością Heleny Wondraczkowej - najpopularniejszej czeskiej piosenkarki. Wyróżnia się też oryginalnym biało- granatowym malowaniem w ładnym tradycyjnym stylu. Prezentowany w różnych miejscach - na ziemi i w powietrzu - samolot Andrzeja stał się rozpoznawalny do tego stopnia, że już ileś lat temu w ofercie jednej z firm modelarskich wykonujących akcesoria do modeli znalazła się kalkomania napisów i elementów dekoracyjnych dla tego konkretnego Zlina 142  SP- KSW. Przypadkowo natrafiłem na nią w Allegro, zdobyłem, bo oferta była już zdeaktualizowana, no i ...
Modelik misternej wielkości  (1 : 72)  prostawy taki, że nie powiem prymitywny, ale zasadniczy kształt ma prawidłowy. Oczy już nie te, palce marchwiejące- niemniej jak tu się nie zająć wykonaniem, gdy samolot kolegi został w taki sposób wyróżniony ?
No to jakiś tego skutek ( skuteczek) jest.

Galeria

27 maja 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 641831 razy