STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

POŻAŁOWANIA GODNA MACHINA . Znaleźć odpowiednie dla rzeczy słowo

POŻAŁOWANIA GODNA MACHINA . Znaleźć odpowiednie dla rzeczy słowo

Póki co, można publikować treści dowolne z wyłączeniem tych, które kogoś osobiście obrażają (pomawiają) Bez konsekwencji można natomiast upowszechniać wszystko, co obraża rozum i intelektualny dorobek ludzkości. Zresztą już w 1509 r Erazm z Rotterdamu wydał swą gorzką „Pochwałę głupoty”, której niewesołe konkluzje aktualne są i w dzisiejszej rzeczywistości. I nie tylko w sferze polityki. Są jednak dziedziny, jakich uprawianie do korzystania z rozumu i wiedzy zobowiązuje. W tym także dziennikarstwo i publicystyka we wszelkiego rodzaju „nośnikach” informacji. Zwykła uczciwość zawodowa wymaga, że jak czegoś nie ogarniamy, to się douczmy lub zajęcie porzućmy

 

Odniosę się tu do zamieszczonych niedawno relacji z kilku zaistniałych wypadków szybowców w jednej z popularnych „domen” internetowych :

Jak ustalili policjanci, 16- letni mieszkaniec gminy ( ---) siedząc za sterami szybowca, zamierzał wylądować na lotnisku ( --- ) Jednak przed przyziemieniem pilot napotkał zstępujące prądy powietrzne powodujący nacisk na m a s z y n ę , co spowodowało itd.

Notatka w stylu milicyjnego hiperbolicznego żargonu, pomijając   m a s z y n ę  merytorycznie zadowalająca . Sięgnijmy do innej :

Dwa szybowce zderzyły się nad Bojanowem koło Świecia . Pilot jednej z  m a s z y n  zdążył się         k a t a p u l t o w a ć …

Znów ta anachroniczna maszyna na określenie szybowca – aparatu latającego bez silnika. Owszem – pojęciami maszyna lub częściej machina mianowano przed laty urządzenia o bardzo szerokim zakresie znaczeniowym - na przykład w „Kolekcji landszaftów starożytnych” Jerzego Harasymowicza narrator gorszy się znajdującą we dworze rzeźbą Dionizosa, a konkretnie pewnym jej elementem :

Pożałowania godna ta machina wiele  zła  w  Dźbowie czyni. Gdyż szlachcianki jeno przy niej się kupią. Ksiądz jezuita Procowicz sztuką materii nakryć to kazał lecz jeszcze większy się zrobił ( - - -)

No i owo katapultowanie ! Nie zagłębiających się zbytnio w kwestie lotniczo- techniczne pozwolę sobie oświecić, że jak na razie ratunkowo katapultuje się tylko z wojskowych odrzutowców.         
       Obydwa wydarzenia dla wszystkich ich uczestników zakończyły się szczęśliwie, więc można sobie trochę podworować. Inaczej ma się rzecz z tragedią na lotnisku w Nowym Targu, gdzie na pole wzlotów pod lądujący szybowiec Puchacz wtargnął motocyklista. Kosztowało go to życie.
Jeden z nagłówków w w/w domenie : Szybowiec zabił człowieka .  Szybowiec ?! To na początku XX wieku pisano w prasie : Automobil zamordował przechodnia . Z tym, że wtedy przeciwncy postępu technicznego byli w większości uważającej motoryzację za piekielny wynalazek.
Jest jeszcze rzymska ( nie zawsze słuszna ) sentencja  - De mortuis nihil, si bene ( O umarłych tylko dobrze ) 
A o żywych ?!
Kolejny tytuł news'a  : Pilot awionetki zabił motocrossowca. Był trzeźwy.
 Pilot zabił  ?!  Pomijając kolejną głupotkę ( określenie szybowca awionetką ) to z takim widzeniem faktów nawet dyskutować  nie sposób .

              ZbS

14 czerwca 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920422 razy