STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Ptakom podobni ?

Ptakom podobni ?

Opanowaliśmy aerodynamicznie żywioł powietrza podglądając ptaki ; doskonaląc technikę lotu, uczyniliśmy sobie Ziemię (dużą literą , bo chodzi o planetę) poddaną. wraz z otoczeniem przestworzy, a nawet dalej. Latamy dziś szybko, daleko, wysoko. A jak wysoko - w porównaniu z lotnictwem - wznieść się może pokonane w zdobywaniu nieba ptactwo ?

 

Za rekordzistę uchodzi sęp plamisty - 11 278 m  n.p.m. Precyzyjna liczba stąd, ponieważ na tym dokładnie pułapie wpadł w silnik Boeinga 737, Miało to miejsce nad Abidżanem w Afryce w 1973 r. Za vicemistrz uważa się gęś tybetańską, której zaliczono 8848 m n.p.m. Wysokość Mont Everestu ... ( ? ) W każdym razie jeśłi aż tam w locie sięgnęła, to pewnie potrafi i trochę wyżej.
Tymczasem stwierdzono, że żurawie, podczas swych wiosenno- jesiennych wędrówek lecące na wysokości 5800 - 7600 m, osiągają czasem 10 000 metrów !
I tak znaleźliśmy się w kręgu naszych ptaków rodzimych. Więc wyliczajmy rekordzistów :

Łabędź krzykliwy           -  8200  m
Kaczka krzyżówka        -   6400  m
Pomurnik                       -   6400  m
Bocian biały                  -   4800  m
Jerzyk                            -   1500  m

Ten ostatni podobny do jaskółki tępiciel komarów imponuje przede wszystkim tym, że może spać w locie - na przemian lewą i prawą połową mózgu, a w powietrzu może się utrzymać bez przerwy ... trzy lata. Odkryto to niedawno i trzeba tu wyznać, że o ptakach nadal  bardzo wiele nie wiemy. Na przykład o powodach tak wysokoch lotów . Na wys. 5000 m mamy temperaturę  - 18 Celsjusza, na 10 000 m już - 50 C. Dodajmy niedobór tlenu i mniej nośne powietrze. Jaki sens ?
A może chodzi o korzystanie z jetstream'ów, które ptaki doskonałe w nawigacji mogą wyczuwać ? Nie wiem i myślę, że wielu cały ten świat natury mało obchodzi.
Cały ten świat - cytując Andrzeja Stasiuka - który unicestwiliśmy, żeby zrobić sobie więcej miejsca. Miejsca, z którym nie bardzo wiemy, co zrobić, ponad to, że chcemy go zniszczyć jeszcze bardziej .

ZbS

 

 

Galeria

Żurawie - jeszcze przed wschodem słońcaWielkie ptaki - rozpiętość ok. 220 cmTu zaczynają układać się w kluczBocian biały - przyjaciel szybowników, którym wskazuje kominy termiczneTu o wyglądzie trochę odstraszającymNajpopularniejsza z dzikich kaczek w Polsce krzyżówkaJesienią przed przelotem tworzą olbrzymie stada - tu nad Stawami ZatorskimiRzadki w Polsce - w 2018 r tylko 25 par lęgowych - łabędź krzykliwy.
Imielin Ług w Lasach JanowskichGórale nazywają go \"mentel\". Rzeczywiście w locie i na skalnej ścianie przypomina motyla. W Polsce jedynie w Tatrach i Pieninach.
Ilustracja z wydawnictwa LOP \"Ptaki prawnie chronione\" 1964 rJerzyk. Gnieździ się wyłącznie w szczelinach budynków lub budkach lęgowychOchraniajmy go, bo nas ochrania przed komaramiOdważny, nie boi się nawet Spitfire\"a
26 czerwca 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920384 razy