STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

HALNYM WYKOŁYSANI - na Zawodach im. Ryszarda Jaworza

HALNYM WYKOŁYSANI - na Zawodach im. Ryszarda Jaworza

Telepało okropnie, przynajmniej w pierwszej fazie lotu na wschód od lotniska, aż Leszek łapiący sterami równowagę, wyraził obawę o możliwość nokautu ze strony mojego, co prawda mocno dzierżonego w ręce foto Canona. Prognozowany halny rzeczywiście się 20 października zainicjował w odległych o 75 km od Łososiny Dolnej Tatrach i niektóre z jego podmuchów sięgały w rejon Jeziora Rożnowskiego. Dla rozgrywanych zawodów lotniczych wiatr halny ma i pozytyw - w strefie jego zasięgu panuje słoneczna pogoda i dobra widzialność.
Z
awody imienia Ryszarda …

 

Piąte już, choć od Jego odejścia pięć lat jeszcze nie minęło.
Jeden z bohaterów „Opowieści galicyjskich” Andrzeja Stasiuka - a właściwie jego duch – wraca po śmierci do rodzinnych Żłobisk ; nie najlepiej się czuł w zaświatach.
Widziany jedynie przez miejscowego policjanta, wszyscy inni i nie dostrzegają go, i zupełnie już o nim zapomnieli. A przecież był tak "charakterny" ( w adaptacji filmowej p.t. „Wino truskawkowe” wspaniała kreacja Mariana Dziędziela ) budził grozę w całej okolicy, w końcu dokonał zabójstwa i sam umarł w sensacyjnych okolicznościach.

I cóż – raptem parę miesięcy i nikt już o nim czy w domu, czy knajpie słowem nie napomknie.

Tyle wartamy, ile miejsca w pamięci znajdą dla nas żyjący.

Dlatego pocieszające, że do zawodów – memoriału Ryszarda Jaworza - w obu kategoriach eliminacji przystąpiło kilkadziesiąt osób. A niespodziewanie nieobecni ci najcelniejsi ? ... Najpewniej nie mieli czasu.
Szybownicy konkurowali w celności lądowania , „samolotowi” ponadto na trasie lotu okrężnego
poprowadzonego w tym roku tak, ze jego punkty zwrotne usytuowano nad miejscowościami znamiennymi dla historii i kultury regionu. W kolejności -

Podsądecka Krużlowa, skąd pochodzi XV- wieczna rzeźba Madonny, najcenniejsze dzieło nieznanego z imienia Twórcy Pięknych Madonn z artystycznej „szkoły sądecko- spiskiej”.
Kolejny odcinek trasy zamykał Zakliczyn nad Dolnym Dunajcem, ale po drodze Bukowiec z małą szkółką przy lesie do rozpoznania ze zdjęcia w ramach  zawodów i drewnianym kościółkiem na wzgórzu tuż przy Diablich Skałach (!) Proboszczował tu przez wiele lat Ks. Zdzisław, z którym miałem zaszczyt się przyjaźnić – umarł w tym roku. Dziwny to był kapłan, w XXI wieku jeżdżący „maluchem”.

Czyście powariowali ? Kto widział w Polsce biednego księdza ? - to była reakcja, gdy chcieliśmy z kolegą wspomóc go drobną kwotą ( ciekawym, co by na to bp Mordowicz ? ) Bo biedna to była parafia, ale i bogata inaczej – na jej obszarze mieści się znany dominikański ośrodek duszpasterski w Jamnej, a także pomieszkuje i pewnie tworzy Zbigniew Preisner.
Jeśli mowa o muzyce, blisko już stąd leżą przyległe do Zakliczyna Lusławice Pendereckiego. Od czasów antycznych egzystuje hipoteza o istnieniu miejsc szczególnie wspomagających dzieło twórcze człowieka ( genius loci ) Czy i Lusławice ? W każdym razie spędził tu ostatnie lata życia, chroniąc się przed prześladowaniami wybitny europejski humanista Faustyn Socyn – reformator religijny, mistrz duchowy braci polskich, współtwórca podstaw racjonalizmu i koncepcji państwa demokratycznego. Zmarł w 1604 r. Jego mauzoleum projektu Szyszko- Bohusza w parku dworskim symboliczne, bo gdy w 1870 r ogarnęła Galicję epidemia cholery, miejscowy światłodawca objaśnił chłopów, że najlepszym antidotum będzie spławienie Dunajcem zwłok heretyków z zachowanego innowierczego cmentarza.
A na początku XX wieku w Lusławicach żył i tworzył malarz symbolista Jacek Malczewski.
Od nieba zwykle nie widać lusławickiego XVIII- wiecznego dworu ukrytego wśród starodrzewu, tym bardziej przyciągają wzrok „barokowe” ogrody Pendereckiego i jego imponujące rozmachem nowoczesne Europejskie Centrum Muzyki.
Z Zakliczyna prosto na zachód tylko 21 km do Lipnicy Murowanej. Założona w XIV w przez Łokietka była przez wieki bardziej drewniana niż murowana, Choć Kazimierz Wielki podobno otoczył miasto nie zachowanym do dziś murem. Była i jest Lipnica raczej miasteczkiem, ale szacownym z trzema kościołami, z których drewniany XV- wieczny św. Leonarda zaliczono niedawno do światowego dziedzictwa UNESCO.
A ewenementem jest , że tak mała miejscowość „dochowała się” aż troje świętych.
Przeskok do Laskowej, spojrzenie na najstarszy w Polsce drewniany dwór szlachecki Michałowskich i na kursie ostatni etap lotu do Łososiny. Lądowanie na nieulubionym kierunku 22, tymczasem celność przyziemienia większości zawodników wyjątkowo dobra. Obiekty na fotografii też raczej właściwie rozpoznane, więc o ostatecznych wynikach decydowała regularność przelotów. Okazało się, że zadecydowały sekundy. Przy czterdziestoparęminutowym czasie przelotu całej trasy w warunkach wiatru halnego świadczy to o wysokich umiejętnościach pilotażu. Niezależnie od uzyskanej lokaty końcowej nikt ze startujących w zawodach nie miał podstaw do zawstydzenia.

I dziękujemy, Rysiu, za okazję do wspólnego przeżycia małej lotniczej przygody.

 

Zb. S.

Galeria

Maszyny gotowe ...Zawody zaczęli szybownicyPuchaczNo !!! Byle nie przyziemić za wcześnie ...A my startujemy Remosem 3 . W tle Jaworz ( góra )Na grani odległych Tatr charakterystyczny rotor chmur halnegoCzasem w słońcu rozbłyśnie urzekający kicz złotopolskiej ...choć uporządkowane pola już raczej kolorystycznie przygaszoneEuropejskie Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego stwarza możliwości kształtowania się najwybitniejszym talentom muzycznym i dbajmy, by nikt tego nie zesiermiężył.Krzysztof Penderecki spytany, czy spełnił się jako muzyk, odpowiedział - Nie. Ale na pewno spełniłem się jako ogrodnik .Naprzeciw Zakliczyna na stromym wzgórzu ruiny zamku Spytka z MelsztynaObecnie zabezpiecza się istniejące mury, a nawet myśli o czymś więcej ...Lipnica Murowana. Z lotu ptaka nietrudno wyodrębnić zarys średniowiecznej zabudowy miasteczka.Dolina Dunajca ze stawami w wyrobiskach dawnych żwirowniBeskid Wyspowy - od lewej Ćwiliń, Śnieżnica, Lubogoszcz. Bliżej Kamionna, w oddali Pasmo BabiogórskieI rzut oka w stronę Wiśnicza ( więzienie i zamek )LaskowaŁososina ( rzeka ) koło UjanowicTuż po starcie z lotniskaA my przymierzamy się do lądowania ...... i już za momentRemos już ze złożonymi skrzydłamiA inni dopiero startująNasze wspaniałe dziewczyny - \"girls aircompanion\"Wreszcie ogłoszenie wyników ...Dyplomy i nagrody wręczają Loretta Jaworzowa, Prezes i Dyrektor Aeroklubu Podhalańskiego.
24 października 2019 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920443 razy