STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Bieliki nad Łososiną

Bieliki nad Łososiną

Trawiasty areał lotniska przyciąga skrzydlate drapieżniki, nie inaczej jest w Łososinie Dolnej - na niebie nietrudno zaobserwować krążące myszołowy i jastrzębie ( czasem wspólnie z szybowcami) a niżej częściej obecne sokoły pustułki zawisające w charakterystycznym tańcu w powietrzu; ruch lotniczy nie robi na nich wrażenia.


O ile dla startujących samolotów komunikacyjnych wszelkie ptactwo może stanowić niebezpieczny problem, to nie słyszy się, by małe i średniej wielkości ptaki były zagrożeniem dla samolotów sportowych czy innych tej wielkości. Podobno w Ameryce zanotowano ataki orłów na małe maszyny latające, ale może to tylko konfabulacja ?
Największymi latającymi drapieżnikami w Polsce są bieliki. Orzeł bielik, zwany też orłem morskim lub birkutem, to pierwowzór naszego godła narodowego .  Chociaż ornitolodzy zaliczają go do rodziny "tylko" jastrzębiowatych, imponuje wielkością - rozpiętość do 2,45 m ; waga 4 - 7 kg.  Piszę to wszystko "na okoliczność" zaobserwowania 28 11 19 r pary bielików nad J. Czchowskim, konkretnie w pobliżu ujścia rzeki Łososiny. Obecny ze mną  kolega - ptasiarz sprawdził na swych łączach, że nikt wcześniej tu bielików nie widział. A ponieważ liczba tych ptaków w Polsce rośnie, niewykluczone że ta para ( bieliki są monogamiczne ) może się w sąsiedztwie lotniska osiedlić. Wtedy komunikat - Na kierunku 04 uważaj na krążące orły ! - nie byłby w Łososinie nadzwyczajny.

Tekst i zdj. Zb.S.

Galeria

01 stycznia 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920544 razy