Z gwiazdami

Wizerunek gwiazdy, oczywiście stylizowanej, należy do rzędu najstarszych znaków ikonograficznych cywilizacji. Najczęstszym jej kształtem jest pentagram, gwiazda pitagorejska – wpisana w koło, pięciopromienna i równoramienna. Uznana za figurę geometryczną doskonałą miała też ( ma ) odniesienia magiczne.
W antyku uznawana za symbol duchowej i fizycznej doskonałości człowieka, dla pierwszych chrześcijan pentagram obrazował pięć ran Jezusa. Jako symbol wartości duchowych pentagram występuje w „pozycji jasnej” - jedno z ramion w górze, dwa przeciwległe w dole.
Od XIX w pentagram odwrócony (dwa wierzchołki do góry) jest znakiem Szatana ( Gwiazda Bahometa)
Sztandar Unii Europejskiej – 12 gwiazd w kręgu ( liczba 12 nie dotyczy krajów zrzeszonych, lecz oznacza od czasów starożytnych doskonałość i całość ) powstał z inspiracji chrześcijańskiej – w „Widzeniu św. Jana” wizerunek Matki Boskiej otacza krąg 12 gwiazd na lazurowym tle. Zwróćmy też uwagę, że wszystkie gwiazdy w kręgu zachowują tę samą nieodwróconą – jasną – pozycję.
Czy wiedzą o tym „patryjoci” plujący na tę "szmatę" ?
Oczywiście, znak pięcioramiennej gwiazdy rozpowszechnił się też w innych rolach – jako godło, znak rozpoznawczy, kulturowy (np. Gwiazda Betlejemska) medal, talizman, element dekoracyjny itp. Siłą rzeczy znalazł się więc na sztandarach, mundurach … i samolotach.