STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Malowanie

Malowanie

Rok się kończy, stroniczka też ma się ku końcowi, koronowaty nie odpuszcza, grudzień szary wyjątkowo, to może co o kolorach ? Miejsca jeszcze trochę pozostało.
Jakiś czas temu było o malowniczości „transglobalnych” pasażerów, jeśli takie dostojności napowietrzne można tak różnorodnie ukolorowywać , to tym bardziej małe samoloty sportowe czy użytkowe. Decyduje o tym wg swych upodobań właściciel statku powietrznego, ale także aktualne trendy estetyczne, które trzeba jakoś uwzględnić, choćby po to, żeby się z naszego aeroplanu nie śmiali. Dochodzą też względy wizualne – mały samolot, podobnie jak mały samochód lepiej się prezentuje w barwach jasnych – czarny sportowy kabriolecik (widziałem taki !) wygląda koszmarnie ; samolotu w tym kolorze w ogóle sobie nie wyobrażamy.
W przypadku samolotów ultralekkich ważny jest jeszcze jeden czynnik – ciężar powłoki, dla przykładu ciężar lakieru srebrnego czy innego „metalic’u”jest większy niż innych.
No to przejdźmy do obrazków.

Galeria

Prosta estetyka malowania prototypu ultralightaUdane wmontowanie reklamy w całościowy kształt wystroju Jaka-12 na pierwszym planieDwa różne trendy zewnętrznego image'u - współczesny układ pozornie chaotycznych elementów ; w głębi RWD-5R malowany wg wzorców z lat 30-tychTen typ malowania jakby ilustrował smugi opływu kadłuba, podkreśla wrażenie pędu. 
W przeszłości pomarańczowo malowano samoloty funkcjonujące w Arktyce, dla łatwiejszego odnalezienia na śnieguRWD-5R malowany na pewno nie tak jak jego poprzednik w PLL"LOT",( brak dokumentacji) ale w stylu epoki . Zębaty kształt na centropłacie ("pióra") często przedłużano na kadłubBiało-czerwone - dość często - malowanie polskich samolotów. Ten Zlin 50 też ma "pióra".Zlin 50 Zespołu "Żelazny".Czeski , choć w Polsce, Fox malowany w barwy narodowe (czeskie)Maleńki Hummelbird - 548 cm rozpiętości.Czeski ultralight "Sova"Na historycznym Jungmannie Gienia Pieniążka propaganda, ale szlachetna - "Wspomóż budowę RWD-5" . 1997 r.Nie tyle łódź, co łódeczka latająca na MPL Kraków 2009 . ŁADNIE JEJ NA BIAŁO.Biel w bieli - Jak-12 z Aeroklubu Podhalańskiego ...i warszawski An-2W drapieżnej barwie Skyleader 600Ultralight "Zodiak" w fioletachPożarniczy "Dromader" malowany w sposób łatwy do identyfikacjiWidać, że na co dzień to po prostu "muł roboczy"Piloci akrobacyjni, co zrozumiałe, zabiegają o oryginalny wystrój maszynZespól "Red Arrow" + gośc z "Red Bulla"Niesamowity Litwin Jurgis Kairys często zmienia malowanie swoich "Su-". Co widać na zdjęciach poniżej.Ale przez parę lat zawsze sterowała nim ta Pani . Aż utonęła wraz z samolotem w Morzu Egejskim.
Jurgis szczęśliwie się uratował.A tu tak się odstrasza od macania ... sterów !Człowiek maluje samolot, a słońce i pogoda przerabia ......barwy na swój sposóbSpokojna żółcień "Tulaka" wojowniczo wyostrzona na tle burzyZlin 142 Andrzeja Saraty w charakterystycznym malowaniu zyskał taką popularność.....ze doczekał się repliki 1 : 72 w jednej z firm modelarskich
16 grudnia 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920423 razy