STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Zbyszkowe śmigło

Zbyszkowe śmigło

Oglądający naszego RWD podczas warszawskiej Nocy w Instytucie Lotnictwa szczególną uwagę poświęcali śmigłu. Że piękna, artystyczna robota ze szlachetnego drewna i eleganckie w kształcie. Wielu porównywało je z również drewnianym śmigłem samolotu w sąsiedztwie, zwracano uwagę, że nasze jest subtelniejsze, sklejone z większej liczby warstw.

Pojawiały się nawet fantastyczne stwierdzenia, że owe cieńsze i liczniejsze warstwy są wynikiem sprasowania ( ! ) drewna, co oczywiście liczono na plus.
Niektórzy pytali tez o właściwości techniczne śmigła. Odpowiadaliśmy, że co ładne, to na ogół dobrze się sprawdza w powietrzu, nadmieniając, że twórcą i wykonawcą jest nasz kolega klubowy z Limanowej - Zbyszek Piotrowski, znany w świecie lotniczym producent śmigieł drewnianych, wyszło ich spod jego ręki ok. 2000.
Drewno czyli "martwe" drzewo, jest materiałem szczególnym. Chociaż "martwy", to jednak "żyje" zmieniając kształt w sposób najczęściej niepożądany. Stąd w odstawionych np. na zimę samolotach należy co jakiś czas przekręcić śmigło, a zdemontowanym zmieniać położenie, by grawitacja oddziaływała z różnych stron.
Wykonanie śmigła porównują czasem z pracą lutnika. Mimo najlepiej wykonanej roboty, efekt końcowy niepewny - skrzypce nie wydają oczekiwanego tonu, śmigło nie wytwarza odpowiedniego ciągu. Za to jaka satysfakcja, gdy się uda. Dużo o tym miałby Zbyszek do opowiedzenia. Zna smak sukcesu ( najczęściej ) i znacznie rzadziej gorycz porażki.
Bo nic, co ludzkie ...
A śmigło wykonane do RWD-5R jest udane pod każdym względem.

Galeria

Od czasu do czasu prasa o Zbyszku pisze. Tylko dobrze.Gmerk mistrzaChwila napięcia przed próbą śmigła.Śmigła przy śmigle śmiglejsza.
29 października 2013 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666718 razy