STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

"Noc w Instytucie Lotnictwa" w Warszawie 18/19.10.2013 ... i nasz RWD

"Noc w Instytucie Lotnictwa" w Warszawie 18/19.10.2013 ... i nasz RWD

Polecieliśmy 18-tego w piątek; Ryszard Prezes - dla emerytowanego kapitana LOT-u jeszcze jedno lądowanie na Okęciu pewnie coś znaczy, no i ja zobligowany do 20 - minutowej projekcjo-prelekcji, nie tylko na temat RWD-5. Na 13.00 musieliśmy być w Warszawie przed bramą oddzielającą chronione lotnisko od Instytutu, pogoda wbrew prognozom całkiem siadła, tuż przed naszym startem z Łososiny Dolnej wylądowały z podkulonymi ogonami zawrócone samoloty z lisią antywścieklizną, którą miały rozsypać za Wisłą, na trasie naszego lotu. Jakoś zdążyliśmy na czas, zresztą z trzygodzinnym, jak się okazało, zapasem.

Całe przedsięwzięcie programowo rozliczne i imponujące pod dachem (w godz. 17.00 - 23.00) już nie tak piękne było pod względem organizacji tego, co na zewnątrz.

Gdyby sięgnąć do klasyki - Janusz Meissner, młody podporucznik, po przybyciu do Lidy melduje się u dowódcy pułkownika, ów zaprasza go do swojego domu na rozmowę.
Przychodzę - wspomina - na stole talerzyk z czterema dzwonkami śledzia i ... litr.
Nalej! - wykonuję. Spełniam ...! - i za śledzia!
- Jak ci u nas w Lidzie podoba się? - pyta pułkownik
- Bardzo mi...
- Pogadali. Nalej! - przerywa gospodarz interesujący dialog
Wypijamy i ja znów szybko do talerzyka.
- Zaraz, zaraz - temperuje pułkownik. Tyś tu na porozmawiać przyszedł czy na obiad?


My też nie na obiad przylecieliśmy. A wódka? Panie kolego, wódka w Instytucie Lotnictwa?!
Lotnik jest trochę jak saper - nie wolno mu się w robocie pomylić, pośpi choćby w kącie hangaru, gdyby akurat hangar był otwarty i we własnym interesie musi obronić swój samolot przed zamacaniem na śmierć przez "bardzo kulturalną publiczność". Zresztą tylko do godz. 23.00 Potem już wszyscy sobie poszli.
Nie chcę, Boże broń, wybrzydzać na wszystko. Zdecydowana większość odwiedzających dość dużo o RWD-5 wiedziała, a jak nie, to chciała się dowiedzieć. Również podczas prezentacji rodowodu repliki w wypełnionej sali wykładowej. Generalnie było sympatycznie. Z tym, że owa sympatia przy eksponowanym samolocie, potęgowana wrzaskliwą reklamą, że "każdy sobie może .." wyrażała się - z oczywistej niewiedzy - szarpaniem śmigła, bębnieniem w poszycie (czy rzeczywiście jest z płótna?) stawianiem dzieci na delikatnych owiewkach kół czy przeświadczeniu, ze pupa oblubienicy najlepiej wypadnie na zdjęciu, gdy spocznie na stateczniku poziomym.
W ogólnym odczuciu na pewno było fajnie. A że my dwaj nie mieliśmy szansy zobaczenia czegoś z bogatego, jak się rzekło, programu "Nocy"? Eksponaty są do oglądania, a nie żeby same oglądały.
Co i było.

Galeria

Przed wylotem z ŁososinyNad Nidą powietrze jeszcze jako takiePrzez Góry Świętokrzyskie ...... we mgle i deszczu
Skarżysko-Kamienna w jakiejś strunie światłaNa podejściu do Okęcia już lepiejW rozbudowie terminal CargoLecimy, lecimy nad najdłuższym pasem ( 3600 m ) lotniskaI już na stojance obok Stinsona z 1946 rLOT nad LOT-emRyszard przed Jakiem 23 z amerykańskimi znakami (!)Ciasno i na ziemi, i nad niąFragment plakatu informacyjnegoRyszard udziela kolejnego wywiaduKolejka do kasy ( Casy )Kształcący się narybek latający.Mgła przyziemna o świcieTankujemy, a tu rojno i zbrojno osacza nas hufiec wozów strażackich.To tylko znajomy Stinson zawrócił awaryjnie na lotnisko ...... i uruchomił normalne procedury zabezpieczające.
Wreszcie jesteśmy wpuszczeni na pas startowyI już z powietrza oddajemy honory lotowskiemu DreamlinerowiPilicaŁysica Świętokrzyska jednak z głową w chmurach.
Jesienna żeromszczyznaWiślicaMałopolska WisłaI już góry nasze. Za chwilę lądujemy.
29 października 2013 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666712 razy