STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Gdy maluje pilot ...

Gdy maluje pilot ...

Od dawna wiadomo, a wielu to doświadcza, że wiele trzeba przejść i w życiu osobistym, i w przestrzeni, by docenić ład życia w rodzinnym krajobrazie.
Co może zrobić młody człowiek o profesji i ambicjach artystycznych, gdy "skrzecząca pospolitość" otoczenia "tłoczy", dławiąc indywidualność?

Rzuca się na podbój świata jak w bezmiar oceanu; wielu utonie, ale ten, co dopłynie, ma szansę. Ma więc szansę wyrosły pod Sudetami Robert Firszt - szukając swego miejsca w Ameryce, znajduje wreszcie godniejsze zajęcie w Kanadzie. Nienajgorszy zarobek za wytwarzanie ... indiańskich totemów. Mogą Indianie w rezerwatach sprzedawać "rodzime" pamiątki wyrabiane w Tajlandii czy Hong-Kongu, dlaczego nie mogą one powstawać polskimi rękami?
I dobrze, ale z biegiem lat tęsknota za starym krajem dokucza.
Wreszcie - myśliwskie prawo krótkie: wracam!
Kraj odmieniony, ale trochę czasu i nerwów trzeba, zanim po absurdach amerykańskich oswoi się z zapomnianymi tutejszymi. Przyciągają, by na dobre osiąść, góry - teraz już bardziej Beskidy. I jest dom z widokiem panoramy Beskidu Wyspowego. I co aktualnie najistotniejsze, o pół godziny drogi lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego. Bo góry górami, ale artystyczna dusza potrzebuje trzeciego wymiaru w większym wymiarze. Więc szybownictwo, zresztą lotnictwem interesuje się od dawna. Także w twórczości malarskiej. Bo ma w swoim dorobku zestaw obrazów olejnych o tej tematyce.
Gdy maluje pilot ...
Nie tylko ma swój szczególny kąt i punkt widzenia, ale i bogactwo wiedzy, która pracę artystyczną i wspomaga i komplikuje zarazem. Jak o odtwórcy i "poprawiaczu" Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie znawca napisał, że tak przedstawić Jagiełłę na koniu mógł tylko ktoś, kto w życiu na koniu nie siedział, tak malarz-lotnik nie może przedstawić samolotu w locie niezgodnie z dynamiką ruchu. Cytując klasyka, wypchany orzeł ma jak prawdziwy dziób, pióra i skrzydła, ale nie poleci. Nawet lotem ślizgowym.
Samoloty na obrazach Roberta Firszta lecą - czy to zwijające się w powietrznej walce podczas wojny bolszewickiej czy w obronie Anglii, czy w sportowo - przyjemnościowym wznoszeniu się nad lotniskiem w Łososinie Dolnej.
O ile owo latanie nad współczesnym lotniskiem sportowym da się dokumentować kamerą, to obrazy z dziedziny powietrznej batalistyki są artystyczną dokumentację, bo wiadomo, że przedstawione wydarzenia były, tylko fotografa przy tym nie było.
Lotnictwo to sfera bardzo szeroka, od Ikara inspirująca artystów wszystkich chyba dziedzin sztuki. Dlatego i my staramy się przybliżać tego rodzaju twórców. A kto chciałby bliżej, odsyłamy na osobistą stronę Mistrza: www.decomaster.pl

Galeria

20 sierpnia 2013 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666683 razy