STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Popracowaliśmy na kolei

Popracowaliśmy na kolei

Zawiązane niedawno stowarzyszenie "Lokomotywa - Koalicja Kolei Galicyjskiej" zorganizowało akcję ratowania przed fizyczną już likwidacją linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz, do niedawna jeszcze jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Małopolsce. Nasze SLE na miarę możliwości postanowiło inicjatywę wesprzeć na zasadzie - wariaci pozytywni wszystkich opcji łączcie się.

Toteż gdy "Lokomotywa" ogłosiła 14 lipca b.r. w Kasinie Wielkiej pod Śnieżnicą turystyczno-modlitewno-okolicznoścowy festyn na zapomnianej stacji, postanowiliśmy włączyć się z udziałem służb tak powietrznych, jak i naziemnych.
Nie udało się z Gemini naszego prezesa sfotografować zgromadzenia na wierzchołku Śnieżnicy, bo zarósł prawie tak, jak ratowana linia kolejowa. Za to znad pobliskiej Mszany Dolnej nieźle się prezentował wakacyjny pociąg retro ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.
O godz. 14.00 na doczesnych szczątkach stacji Kasina Wielka wyartykułowano na cześć grupy "Dwa + Jeden" ( ... Gości chór coś fałszywie odśpiewa ) i browaru Guinnessa piosenkę M. Rodowicz "Wsiąść do pociągu byle jakiego". Całkiem słusznie, bo za chwilę doczołgał się od Mszany błękitno-seledynowy diesel z wagonem Lilpoppa z 1939 roku. Coś jakby traktor zaprząc do karety a la Ludwik XIV.
A nad tym wszystkim unosił się nasz RWD-5R, jak anioł boży błogosławiący i temu, co wzniosłe, i niekoniecznie ... Jaki taki wzniósł głowę do góry z refleksją, że za rok może będzie lepiej i do Kasiny dojedzie, dla przykładu, stuletni parowóz z najnowszym modelem wagonu Intercity. Jeśli będzie miał po czym, to już sukces.

Autorzy zdjęć:
Bogdan Skrzekut ( z powietrza ) Zb. Sułkowski, Łukasz Wojtas, Michał Wojtas.

Galeria

Przed rozpoczęciem imprezy - stacja kolejowa zmieniona w stację narciarską.Dużo żelastwa byłoby dla "likwidatorów" tej linii.Ale póki co od Chabówki nadjeżdża pociąg retro.A zza tendra parowozu jakby znajoma twarz ...Po "urwaniu" parowozu w Mszanie Dolnej na pomoście wagonu nasz kolega Józef, dziś w roli dziadka.Ponad stuletni parowóz ostro startuje ze stacji.Dym zasłonił na chwilę nadlatującego Gemini.Z powietrza nie szkodzi ...... owa odrobina dymu ...... to ciekawy dodatkowy efekt wizualny.A pociąg już w dolinie Raby ...... pod czujnym okiem Gemini.Okolicznościowy skład dojeżdża do Kasiny Wielkiej ...... witany śpiewem "Wsiąść do pociągu byle jakiego ..."Nadlatuje RWD-5W przesmyku pod Śnieżnicą mocno przeszkadzają turbulencje.Pod ręką mistrza jednak samolot dokonuje ...... kilku stosunkowo niskich przelotów.No cóż, tak dziś wygląda najładniejsza niegdyś stacja na linii Chabówka - Nowy Sącz.Zjawa na szybie zabytkowego wagonu. Znak?
18 lipca 2013 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666777 razy