STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Ośmiu z Halifaxa "H jak Helena"

Ośmiu z Halifaxa "H jak Helena"

Tytuł, ekspozycji w słowackich Radaticach i tego artykułu, nawiązuje do książki - wspomnień nieżyjącego już Mieczysława Pawlikowskiego, aktora i lotnika Dywizjonu 300 i 301 - "Siedmiu z Halifaxa J".
Wracając do sprawy zasadniczej, myślę, że warto coś napisać z perspektywą przydatności informacji dla kogoś w stopniu szczególnym. Tak stało się po zamieszczeniu na stronie fotoserwisu związanego uczczeniem pamięci o ośmiu polskich lotnikach poległych na Słowacji w 1944 r, gdy ich zestrzelony Halifax rozbił się w okolicach Preszowa.

26 czerwca b.r. członkowie rodziny pilota samolotu Bolesława Urama spotkali się w Preszowie z autorem wspomnianych zdjęć Janem Ducarem oraz Franciszkiem Onofrejem, od czasów wojny dbającym o groby i pamięć lotników polskich poległych na Słowacji - i w 1944 roku, i w 1939. Następnie udano się na skromną uroczystość przy pomniku w Radaticach z udziałem przedstawicieli lokalnych władz. Do pamiątkowego krzyża na miejscu katastrofy dojazd uniemożliwiła ostatnia powódź; większość zgromadzonych, to osoby w już podeszłym wieku. Uroczystość zakończyło przyjacielskie spotkanie przy wspólnym stole, o czym warto wspomnieć, bo warto pamiętać o tym, ze są w różnych krajach ludzie, którzy zadbali o pamięć o naszych rodakach poległych na obczyźnie, a uczynili to bez żadnego interesu politycznego czy innego zysku.
A czasem nawet z niejakim ryzykiem.
Autorem dołączonych zdjęć jest Jan Ducar.

Galeria

Ośmiu z HalifaxaPrzy pomniku w Radaticach - od prawej inicjator spotkania Jacek Głodzik, obok niego Frantisek OnofrejEkspozycja w RadaticachJuż mniej oficjalne polsko-słowackie spotkanie
06 czerwca 2013 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666765 razy