STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Lisy wiosenne 2013

Lisy wiosenne 2013

Tegoroczna akcja szczepienia lisów w wykonaniu Aeroklubu Podhalańskiego miała organizacyjnie inny przebieg niż poprzednie. Zrezygnowano z An-2 na rzecz mniejszych samolotów, a loty operacyjne odbywały się wyłącznie z Lotniska w Łososinie Dolnej - promieniście na teren całego województwa po trasach często skomplikowanych zadziwiająco - vide załączona przykładowo mapka.

Prezentowane w galerii zdjęcia otrzymane dzięki wielkoduszności autorów ( nie zamieszczamy nazwisk, by kogoś nie pominąć ) stanowią w całości dokument niezwykle cenny, choćby dlatego, że prezentują odniebny obraz Krakowskiego zarejestrowany w praktycznie jednym czasie. Nie trzeba przekonywać, że jest to obszar szczególnie atrakcyjny krajoznawczo - od najwyższych w Europie Środkowej gór po nadwiślańskie równiny, Jura Krakowska z "Orlimi Gniazdami", 6 (z 23 w Polsce ) parków narodowych, nad którymi normalnie latać nie wolno i rozmaitość zabytków architektury - w tym także obozu w Oświęcimiu. Lotnicze zdjęcia Brzezinki ( Birkenau ), a właściwie tego, co z niej się zachowało, dają szersze pojęcie o ogromie zbrodniczego przedsięwzięcia hitlerowskich Niemiec. I dlatego na stronie je zamieszczam.
Oczywiście prezentowanych jest tylko część zdjęć wykonanych podczas całej akcji, preferowałem wykonane w miejscach, które jakoś w poprzednich latach były pominięte.

Galeria

Jedna z operacyjnych mapek.Centrum dowodzenia."Nasz Prezes w stosownym do sytuacji stroju amerykańskiego farmera.Zabytkowy pick-up Aeroklubu i ładunek szczepionki.Tym razem "czekoladki" są kwadratowe.W Jaku 12 operator-bombardier siedzi jak w pamiątkowym wychodku ...... i tyle świata, co przez ten wychodek, widzi.A na koniec jeszcze musi pozbierać swoje śmieci.Co mi tu, cholera, na dziś dali?Wczesny start ponad przyziemną mgłę. Lepiej żeby silnik nie zawiódł.Na kursie nadal nad nią.Po drodze szczyt Lubonia Wielkiego nad Rabką.I już wiosenne Tatry Zachodnie aż po Wołowiec i Salatyny.Ostry profil Giewontu i urwiska Wielkiej Turni.TW cieniu Giewont na pierwszym planie, tuż za nim Kasprowy, na prawo Czerwone Wierchy.Zaśnieżone kotły dwóch dolin wiszących - Litworowej i Mułowej w Czerwonych Wierchach.A to już Babia Góra, z też tatrzańską wysokością ( 1725 m ).Ułożony z kamieni przez turystów dla ochrony przed wiatrem ( nielegalny ) murek podwyższa Królową Beskidów o jakieś 1,5 metra.Pocięty żlebami stromy stok północny.I babiogórskie Kościółki, niebezpieczne dla błądzących we mgle.
Babia już ... w ogonie.A na trawersie Kalwaria Zebrzydowska.Dolina Prądnika i zamek w Ojcowie.Zamek Pieskowa Skała.Ojcowski Park Narodowy.Typowy krajobraz Jury Krakowskiej.
Oświęcim. Obóz Główny Auschwitz I.Brzezinka z obozową "Bramą Śmierci" i słynną "rampą".To jeszcze nie cały obszar hitlerowskiego obozu zagłady Birkenau.Większość baraków spalono w 1945 r.
Powrót ponad sielskimi niwami majowymi.Łososina Dolna. Tak powinno wyglądać wzorowe lotnisko trawiaste. Dziadostwo na obrzeżach już poza kompetencją aeroklubu.I nim słońce zajdzie bezapelacyjnie ...... jest wreszcie chwila, by spokojnie pogadać.
22 maja 2013 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 666721 razy