STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Balice cywilne

Balice cywilne

W latach 30-tych zaczęto samoloty pasażerskie malować na srebrno. Dużego rozmiaru znaki przynależności państwowej i nazwa przedsiębiorstwa lotniczego były czarne. W latach 1950/60 górę kadłuba zaczęto malować na biało, dodawać jakieś kolorowe elementy dekoracyjne, skromne jeszcze; na stateczniku za to okazałe na ogół godło ( logo) firmy. Dostojna, wyważona kolorystyka samolotu miała wyrażać niezawodność i bezpieczeństwo.
Pod koniec XX w nastąpił wybuch dowolności dekoracyjnej płatowców, tym bardziej, że żywiołowo powstające nowe towarzystwa przewozowe akcentowały swą obecność również wrzaskliwą kolorystyką.

Stan ten trwa do dzisiaj. A wystrój zewnętrzny samolotów podoba się lub nie, a fanom komunikacji lotniczej ułatwia z daleka identyfikację. W Balicach jest taka dogodna górka na przedłużeniu pasa startowego, pełno ich na niej o każdej porze - czyhają z aparatami foto, by upolować egzemplarz, którego jeszcze w kolekcji nie mają.
Czy to źle, gdy dorośli bawią się jak dzieci i przy sposobności dokumentują historię?
A prezentowane zdjęcia znanego już gościom strony Krzysztofa Bartoszewskiego.

Galeria

Norvegian.Com z głową w czerwieni, na ogonie głosi chwałę skandynawskich twórcówBrytyjskie \"tanie latanie\"Morska zieleń IrlandiiFLF nad wieżami klasztoru Kamedułów na BielanachGeneralnie dominują Boeingi 737...... i mniejsze AirbusyTen sam od brzuchaAirbus 320 w tradycyjnych barwach Aer Lingus ( Irlandia )... podobnie jak ten Embraer LufthansyTej samej wytwórni samolot LOT-uZ wyzywająco-szyderczym hasłem samolot RYANAIRATR \"Eurolotu\"i drugi bliźniaczyJeszcze poradziecki IŁ 96Jak się mu dobrze przypatrzyć...... to widać, że się \"zapatrzył\" w Boeinga 707Jeszcze w powietrzu! Ukraiński Tu 134Rządowa ( ? ) LuftwaffeW tej samej służbie polski EmbraerNieduży, ale 4-silnikowy BAeRJ 70Raczej duży transportowy IŁ 76...i trochę większy - 52 x 53 m - amerykański C-17BaeRJ 70 LufthansyTej samej firmy ATR 72Canadair CRJDyspozycyjny Pilatus PC 12Inne jego ujęciePiaggio P-180 \"Avanti\" w służbie polskiego lotnictwa sanitarnegoStatecznik Norvegian. ComLądowanie odrzutowca nie robi wrażenia na myszołowieAnteny ILS, których nie było w Smoleńsku...... pozwalają bezpiecznie lądować we mgleChoinkaChoinka IIChoinka IIIZdrowo zahamował!Dzikie gęsi ważą po ok. 4,5 kg...... i w kluczu lecą przez Balice odwiecznym szlakiem, i nic je nie obchodzi, że człowiek w końcu też nauczył się latać
23 marca 2012 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920483 razy