STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

RAJD po zamkach i lotniskach czeskich Moraw

RAJD po zamkach i lotniskach czeskich Moraw

Z inicjatywy Aeroklubu Krainy Jezior z Kętrzyna i Aeroklubu Śląskiego zorganizowany został w dniach 8 - 10 lipca zbiorowy wylot turystyczny do Czech, a jego główną atrakcją był rajd okrężny z Frydlantu wokół północnych Moraw urozmaicony czterema lądowaniami na wybranych lotniskach.
W imprezie wraz z elementem niezarekrutowanym - w tej liczbie dwuosobowa drużyna SLE - wzięło udział 20 załóg + pan Honza lider na sprzęcie własnym .
Parę refleksji...

- Czechy to jest piękny kraj. Tutaj nawet jak sikam, to mniej leci na boki!

J.Kondracki "Operacja Dunaj"

I rzeczywiście na boki mniej, bo po minięciu cieszyńskiego pogranicza wszędzie uporządkowana zwarta zabudowa miast i wsi, zadziwiająco mało zapuszczonych odłogiem pól i ruin upadłego przemysłu. Jakoś to wszystko nadal działa obok dobrze rozwiniętej nowej infrastruktury. Imponuje też skala zachowanej substancji historycznej wszelkiego typu ; owszem , znacznie mniej obcych niż u nas przechodziło w przeszłości Czechy "svinskym krokem", ale i nikt swój zabytków nie traktował jako dogodnych kamieniołomów. Oczywiście, nie musimy mieć wielkich kompleksów, jednak w paru dziedzinach położyliśmy sprawy na plecy.
Pisze na przykład młody człowiek na blogu - Kto po podróży naszym IC przeklął pociągi na całe życie, niech dla porównania skorzysta z kolei w którymś z krajów ościennych!
I tu w Czechach nawet z wysokości paruset metrów widać dworce i stacyjki czyste i zadbane, a na nie pozarastanych nigdzie torach, liczne szybkie ( ! ) pociągi. Po naszej stronie Karpat na całej trasie przelotu tam i z powrotem zauważyłem 1 ( jeden ) jadący pociąg towarowy. Za to permanentnie jęczy się - Tiry rozjeżdżają Polskę! ...
Zadziwia u naszych sąsiadów ilość lotnisk ( w średniej odległości 20 - 25 km ) i ruch na nich - 9 lipca, na śródgórskim Frydlancie odbywały się zawody szybowcowe ( zdjęcie ) normalne szkolenie lotnicze i loty przyjemnościowe; jakoś nikomu nie przeszkadzała też wataha dwudziestu obcych samolotów.
Bo sam czeski porządek jest taki, powiedziałbym, rozsądny.
Naszego rajdu "sprevodca" w powietrzu i po ziemi, pan Honza Szpaczek - Honza to Jan dla kamratów, coś jak nasze: "Magister jestem! Dla znajomych: Meggy" - więc ma pan Szpaczek na lotnisku frydlanckim szkołę latania czyli hangar, a przy nim samym niewielki, lecz chędogi szynczek z długonogą obsługą. Wszyscy obecni cenią inicjatywę na równi z umiejętnościami instruktorskimi pana Szpaczka i ... i nikt pijany nie lata. Może po jednym piwie najwyżej. Zastanawiam się, co by było, gdyby taki instytut jakiś lotnik zainstalował na polskim lotnisku. I po jakim czasie przedsiębiorca czułby się jakby go ulc ( taki gorszy rodzaj walca ) przejechał?
Biesiadujmy więc lepiej, póki co, u pana Honzy lub w nieodległym leśnym hotelu "Rajska Bouda" u stóp Łysej Góry ( królowa Beskidu Morawskiego - 1324 m n.p.m. + 70 m "masztowieży" stacji radiowej; kiedyś ważny punkt kontroli lotów komunikacyjnych ) zważywszy wszakże napis nad barem w "Rajskiej Budzie" - dowcipniej brzmiącego oryginału, niestety, nie zapamiętałem:
"Bawcie się jak u siebie. Ale my wiemy jak wy się w swoich domach bawicie"

Galeria

WinietaZ trasy dolotu - od Osielca w stronę Babiej GóryFrydlant. Cztery rzędy szybowców na starcie robią wrażenieLot okrężny - Sztramberk k. KoprzywnicyZamek Stary JiczinKamienny wiadukt kolejowy w HranicachLotnisko HraniceLetov LF-107 Lunak produkowany od 1948rPrace nad tym wzorowanym na \"Mustangu\" szybowcem zaczęto jeszcze w czasie II wojny światowej. Ot Czesi!W tle samoloty polskiej wyprawyNa dalszym planie niemiecki Schleicher Ka-4 Rhonierke z austriacką rejestracjąO wiele młodszy od Lunaka ( 1955 r) wygląda przy nim na starszego brataMetalowo-drewniana konstrukcja kadłuba SchleicheraHumor uczestnikom rajdu dopisuje!Inny \"rzymski\" wiadukt na linii Ostrawa - BrnoZamek Helfsztyn od północy... taki sobie...wrażenie robi w dalszej swej części...imponując też wielkościąCzeska ziemia - agriculturaTajemne rysunki w zbożu autorstwa dzikiej zwierzynyA co z pól odłogiem - produkuje słoneczną elektrycznośćNie będziesz rodzić jak trzeba - pójdziesz pod baterie!Krówki jak białe słonie na sawannieHangar w Kromeriżu i Zlin Z XII konstr. 1935rKromeriż. Stare Miasto i zamekZapisany w rejestrze UNESCO XVII - wieczny kompleks ogrodów barokowych
Lotnisko Szumperk. W dali graniczne SudetyPowszechnie jeszcze używany do holów \"storchopodobny\" L-60 BrygadyrOpava Wschód. Jeden z trzech dworców tego miastaElegancja stacji FrydlantLok.750 \"Okularnik\" prowadzi \"rychlik\" do OstrawyDla porównania - bezruch na stacji Sucha Beskidzka. Ukryty wstydliwie wśród odstawionyych jednostek elektrycznych smętnieje srebrzystozłoty Pociąg PapieskiKravare. Typowe dla średniowiecza usytuowanie cmentarza w mieściePomalowany \"na Mustanga\" Zlin 526 naszej grupySłuchaj ludu latający miast i wsi!Czysta woda i brudna wodaŁysa Góra ( 1324 m ) nad FrydlantemPan Honza ( przodem ) na progu swej szkołyOdprawa barowaRysiek łapie w kufle słońceTo jednak nieubłaganie zachodzi. Jutro odlatujemyNiech żyją placki ziemniaczane za 30 koron! Niech żyje za tyleż duże piwo!
15 lipca 2011 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920446 razy