STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Nowy Targ 10.08.2014

Nowy Targ 10.08.2014

Na drugą edycję plenerowych pokazów w ramach rocznicowej ekspozycji Muzeum Lotnictwa p.t. "Skrzydła Wielkiej Wojny" poleciały do Nowego Targu obydwa użytkowane przez SLE samoloty w obsadzie: RWD-5R - Józef Wójtowicz, Jak-18 - Jerzy Kołodziej. Jako drudzy piloci polecieli dyrektor Aeroklubu Podhalańskiego Roman Matyjewicz i nasz stary od lat, a nowy w stowarzyszeniu kolega Krzysztof Bartoszewski, który z przelotu Łososina Dln - Nowy Targ i samej imprezy na lotnisku Aeroklubu Tatrzańskiego wykonał szereg zdjęć.
Część z nich publikujemy poniżej..

21 sierpnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Mazury Air Show 2014-08-05

Mazury Air Show 2014-08-05

Od nas polecieli na RWD-5 i Jak-18 Józef i Ryszard, oraz jeszcze jeden Dyrektor. Na owym dorocznym cyrku mazurskim sprawy leżą tak, że lotnisko - były port lotniczy Hitlera przy Wolfschanze - znajduje się w Kętrzynie, a same pokazy odbywają się nad odległym o 35 km jeziorem w Giżycku.
W związku z tym załoga mogła wykonać jakieś zdjęcia tylko na ziemi, nad wodą mógł tylko ktoś zupełnie inny. Ale materiał zgromadzony interesujący wystarczająco, by opublikować.

07 sierpnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Goleszów

Kustosz pamięci spraw lotniczych - ludzi i zdarzeń - Stanisław Błasiak nadesłał zdjęcie z uroczystości 80-lecia otwarcia Szkoły Szybowcowej w Goleszowie koło Cieszyna. Na Chełmie, niegdyś górze szybowcowej, na tle szybowca "Mucha 100", w otoczeniu modeli szybowców w skali gigant zgromadzenie prawdziwych gigantów polskiego lotnictwa; wśród nich oko cieszy widok dwóch naszych. Wszyscy lotnicy są nasi, ale ci dwaj są nasi szczególnie: w pierwszym szeregu pośrodku Ojciec Dominik - kapelan lotnictwa sportowego, a czwarty od lewej w drugim stoi nasz kolega klubowy Leszek Mańkowski, od niedawna prezes oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa w Krakowie.

31 lipca 2014 r.
Zobacz więcej »

Małopolski Piknik Lotniczy 2014

Małopolski Piknik Lotniczy 2014

Jubileuszowy X odbył się 28-29 czerwca bez szczególnych fajerwerków prócz gwiazdy pierwszej wielkości - prezentowanego po raz pierwszy nad Krakowem myśliwca Supermarine Spitfire. Upał był w sam raz, p.t. publiczność bezpiecznie oddzielona od widoku startujących samolotów, jarmark towarzyszący jakby skromniejszy; w hangar party nie uczestniczyłem, wierzę, że było godnie i miło sercu każdego Polaka.

03 lipca 2014 r.
Zobacz więcej »

Orneta 20.06.2014

Orneta 20.06.2014

Tego jeszcze u nas nie było. Przez cały kraj w tę i nazad w jeden dzień! Ale… dla samej nazwy polecieć warto. Warmia. Kiedyś nawet Kopernik tu bywał i nawet czymś zarządzał.

Dziś ktoś ochędożył nieczynne od lat pohitlerowskie lotnisko i zaprosił na piknik inauguracyjny. No to chłopaki polecieli. Ryszard Jaworz i Mateusz Dzikowski.

Jak tam na miejscu było to było, ale za to trasa jaka ładna. I pogoda przy powrocie łaskawa, stąd fotoserwis Mateusza z tego właśnie kierunku.

24 czerwca 2014 r.
Zobacz więcej »

Gryźliny 14–15.06.2014

Gryźliny 14–15.06.2014

Rozbudowujący się od paru lat piknik lotniczy w krainie lasów i jezior olsztyńskich wypadł tym razem skromniej, o czym świadczy obszerna lista… nieobecności; na niej m. in. Mig 29, śmigłowiec SH-2G, Tiger Moth, Auster, Harward, Piper Cub, Stinson Voyager, TS-8 Bies i jeszcze parę innych. Przyczyną najprawdopodobniej była fatalna pogoda 14 czerwca – nie przeszkodziło to jednak w przylocie maszynom naszego stowarzyszenia ( RWD-5 i Tulak ) choć drogę miały z Łososiny Dolnej najdalszą.

24 czerwca 2014 r.
Zobacz więcej »

Jeszcze o Air Fair 2014

Jeszcze o Air Fair 2014

Pan Mateusz Czyżewski, kierownik Działu Lotnictwa Cywilnego bydgoskiego przedsięwzięcia, przesłał nam fotografie naszych samolotów prezentowanych w ekspozycji. Z podziękowaniem zamieszczamy je na naszej stronie, bo są rewelacyjne w ekspresji.

18 czerwca 2014 r.
Zobacz więcej »

Bydgoszcz Air Fair 2014

Bydgoszcz Air Fair 2014

No i wylecieli wreszcie nasi, samowtór 30 maja na Air Fair 2014 w Bydgoszczy; w obsadzie - Jurek i Grzegorz Jakiem 18, oraz Józek i Zbyszek RWD-5R.
Na miejscu pokaz statyczny rozliczności tego, co lata, latało lub nigdy nie poleciało i nie poleci. Załączone zdjęcia wykonał Zbyszek Piotrowski, nie miał najlepszych warunków do dokumentowania imprezy, strzegąc całości naszych samolotów wydanych na pastwę kultury zwiedzającej gawiedzi.

03 czerwca 2014 r.
Zobacz więcej »

Nieuport!!!

Nieuport!!!

Nasz w SLE bliźni (z Bliznego) Krzysztof Cwynar ogłosił gaudium magnum (radość wielką!) - Silnik w Nieuporcie zagadał. Zaraz po świętach biorę się za składanie samolociku. Już mnie swędzą pazury, aby wsiąść i polecieć!
Nas też pazury swędzą, więc za powodzenie zaciskamy.

26 kwietnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Jak-18 w Łososinie Dolnej

Jak-18 w Łososinie Dolnej

Na lotnisku pełnia wiosennego rozruchu, a SLE intensywnie pracuje przy przeglądzie i konserwacji wszystkich elementów samolotu Jak-18 oddanego przez Muzeum Lotnictwa Stowarzyszeniu do eksploatacji i obsługi. Jest to aktualnie jedyna maszyna tego typu latająca w Polsce; dwie inne podobno są w odbudowie. Było nie było - jest to konstrukcja z 1945 r.
Czas nagli, bo początek sezonu imprez i pokazów lotniczych już niedługo. A na zdjęciach możliwość zaglądnięcia w trzewia unikalnego też już dziś silnika gwiazdowego M-11FR.

11 kwietnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 801552 razy