STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Lotnictwo w działaniach wojennych w Galicji Zachodniej 1914 - 1915

Lotnictwo w działaniach wojennych w Galicji Zachodniej 1914 - 1915

5 grudnia 1914 r austriacki zwiad lotniczy doniósł o marszu dużych sił armii rosyjskiej nie w spodziewanym kierunku na Kraków , lecz na Brzesko i Bochnię , oraz z z Grybowa w kierunku Nowego Sącza . Bodaj że pierwszy raz tej wojny sztab główny uwierzył w tę informację natychmiast ; wcześniej było zasadą , że takie doniesienie musiał potwierdzić zwiad kawalerii , bo cóż taki lotnik naprawdę widzieć może ?

12 września 2014 r.
Zobacz więcej »

Jak nas widzą …

Jak nas widzą …

Podczas naszego wspólnego lotu 29 08 14 do aeroklubowego Jaka 12 wsiadło dwóch fotoreporterów – jeden z nich, pan Wiesław Dudka udostępnił nam serwis zdjęć, których wybór prezentujemy w galerii. Z moim komentarzem.

02 września 2014 r.
Zobacz więcej »

Nad Beskidem Niskim

Nad Beskidem Niskim

29 sierpnia b.r. nasz RWD wraz z Jakiem 12 Aeroklubu Podhalańskiego wziął udział w locie upamiętniającym 70 rocznicę zestrzelenia w okolicy Krzywej w powiecie gorlickim Halifaxa z polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych we Włoszech. Wydarzenie uwiecznia monument na wzniesieniu przy drodze z Banicy do Krzywej.

02 września 2014 r.
Zobacz więcej »

Skrzydła Wielkiej Wojny w Łososinie Dolnej

Skrzydła Wielkiej Wojny w Łososinie Dolnej

Pokaz Cyrku Kindernaya 17 sierpnia na lotnisku w Łososinie Dolnej był trzecim i ostatnim w Małopolsce plenerowym widowiskiem lotniczym uzupełniającym krakowską ekspozycję historyczną w Muzeum Lotnictwa na setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ów rocznicowy piknik rozgrywał się nie tylko w powietrzu, stąd też organizatorzy - Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Zarząd Aeroklubu Podhalańskiego - pragną podziękować za służebność naziemną wszystkim współuczestnikom imprezy, którzy ją nieodpłatnie, a często z poniesieniem kosztów programowo ubogacili.

27 sierpnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Limanowa 16.08.2014

Limanowa 16.08.2014

Na otwarcie Dni Miasta dokonaliśmy nad Limanową powietrznego przeglądu sił powietrznych SLE w liczbie siedmiu samolotów. Operacja była skomplikowana o tyle, że cztery maszyny musiały nadlecieć z Nowego Targu (ok. 40 km) i Łososiny Dolnej (ok. 15 km) by znaleźć się na miejscu w tym samym czasie. Udało się to precyzyjnie, a rewia poszczególnych samolotów uzupełniona komentarzem na bieżąco wzbudziła duże zainteresowanie.

21 sierpnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Nowy Targ 10.08.2014

Nowy Targ 10.08.2014

Na drugą edycję plenerowych pokazów w ramach rocznicowej ekspozycji Muzeum Lotnictwa p.t. "Skrzydła Wielkiej Wojny" poleciały do Nowego Targu obydwa użytkowane przez SLE samoloty w obsadzie: RWD-5R - Józef Wójtowicz, Jak-18 - Jerzy Kołodziej. Jako drudzy piloci polecieli dyrektor Aeroklubu Podhalańskiego Roman Matyjewicz i nasz stary od lat, a nowy w stowarzyszeniu kolega Krzysztof Bartoszewski, który z przelotu Łososina Dln - Nowy Targ i samej imprezy na lotnisku Aeroklubu Tatrzańskiego wykonał szereg zdjęć.
Część z nich publikujemy poniżej..

21 sierpnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Mazury Air Show 2014-08-05

Mazury Air Show 2014-08-05

Od nas polecieli na RWD-5 i Jak-18 Józef i Ryszard, oraz jeszcze jeden Dyrektor. Na owym dorocznym cyrku mazurskim sprawy leżą tak, że lotnisko - były port lotniczy Hitlera przy Wolfschanze - znajduje się w Kętrzynie, a same pokazy odbywają się nad odległym o 35 km jeziorem w Giżycku.
W związku z tym załoga mogła wykonać jakieś zdjęcia tylko na ziemi, nad wodą mógł tylko ktoś zupełnie inny. Ale materiał zgromadzony interesujący wystarczająco, by opublikować.

07 sierpnia 2014 r.
Zobacz więcej »

Goleszów

Kustosz pamięci spraw lotniczych - ludzi i zdarzeń - Stanisław Błasiak nadesłał zdjęcie z uroczystości 80-lecia otwarcia Szkoły Szybowcowej w Goleszowie koło Cieszyna. Na Chełmie, niegdyś górze szybowcowej, na tle szybowca "Mucha 100", w otoczeniu modeli szybowców w skali gigant zgromadzenie prawdziwych gigantów polskiego lotnictwa; wśród nich oko cieszy widok dwóch naszych. Wszyscy lotnicy są nasi, ale ci dwaj są nasi szczególnie: w pierwszym szeregu pośrodku Ojciec Dominik - kapelan lotnictwa sportowego, a czwarty od lewej w drugim stoi nasz kolega klubowy Leszek Mańkowski, od niedawna prezes oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa w Krakowie.

31 lipca 2014 r.
Zobacz więcej »

Małopolski Piknik Lotniczy 2014

Małopolski Piknik Lotniczy 2014

Jubileuszowy X odbył się 28-29 czerwca bez szczególnych fajerwerków prócz gwiazdy pierwszej wielkości - prezentowanego po raz pierwszy nad Krakowem myśliwca Supermarine Spitfire. Upał był w sam raz, p.t. publiczność bezpiecznie oddzielona od widoku startujących samolotów, jarmark towarzyszący jakby skromniejszy; w hangar party nie uczestniczyłem, wierzę, że było godnie i miło sercu każdego Polaka.

03 lipca 2014 r.
Zobacz więcej »

Orneta 20.06.2014

Orneta 20.06.2014

Tego jeszcze u nas nie było. Przez cały kraj w tę i nazad w jeden dzień! Ale… dla samej nazwy polecieć warto. Warmia. Kiedyś nawet Kopernik tu bywał i nawet czymś zarządzał.

Dziś ktoś ochędożył nieczynne od lat pohitlerowskie lotnisko i zaprosił na piknik inauguracyjny. No to chłopaki polecieli. Ryszard Jaworz i Mateusz Dzikowski.

Jak tam na miejscu było to było, ale za to trasa jaka ładna. I pogoda przy powrocie łaskawa, stąd fotoserwis Mateusza z tego właśnie kierunku.

24 czerwca 2014 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920437 razy