STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Tragedia w Turbi

Tragedia w Turbi

17 listopada 2013 na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w wyniku zginął pilot oblatywacz - major inż. Bogusław Mrozek z Mielca. Do zdarzenia doszło podczas próby oblotu bezogonowego szybowca Bekas - N Była to sprowadzona z USA konstrukcja ze skrzydłami "Kasper Wings" wyremontowana i skierowana do prac badawczych przez Politechnikę Rzeszowską - przed kilku laty pisaliśmy o tych zagadnieniach na stronie SLE.

18 listopada 2013 r.
Zobacz więcej »

Co o nas?

Co o nas?

Chodzi, rzecz jasna o to, co o nas piszą inni i jakoś tym podobnie zauważają.
Czemu nie mamy o tym napisać my?
Był taki ( chyba już jednak tylko był ) przykład ludowej autoironii:

08 listopada 2013 r.
Zobacz więcej »

Zbyszkowe śmigło

Zbyszkowe śmigło

Oglądający naszego RWD podczas warszawskiej Nocy w Instytucie Lotnictwa szczególną uwagę poświęcali śmigłu. Że piękna, artystyczna robota ze szlachetnego drewna i eleganckie w kształcie. Wielu porównywało je z również drewnianym śmigłem samolotu w sąsiedztwie, zwracano uwagę, że nasze jest subtelniejsze, sklejone z większej liczby warstw.

29 października 2013 r.
Zobacz więcej »

"Noc w Instytucie Lotnictwa" w Warszawie 18/19.10.2013 ... i nasz RWD

"Noc w Instytucie Lotnictwa" w Warszawie 18/19.10.2013 ... i nasz RWD

Polecieliśmy 18-tego w piątek; Ryszard Prezes - dla emerytowanego kapitana LOT-u jeszcze jedno lądowanie na Okęciu pewnie coś znaczy, no i ja zobligowany do 20 - minutowej projekcjo-prelekcji, nie tylko na temat RWD-5. Na 13.00 musieliśmy być w Warszawie przed bramą oddzielającą chronione lotnisko od Instytutu, pogoda wbrew prognozom całkiem siadła, tuż przed naszym startem z Łososiny Dolnej wylądowały z podkulonymi ogonami zawrócone samoloty z lisią antywścieklizną, którą miały rozsypać za Wisłą, na trasie naszego lotu. Jakoś zdążyliśmy na czas, zresztą z trzygodzinnym, jak się okazało, zapasem.

29 października 2013 r.
Zobacz więcej »

Radom 2013

Radom 2013

Na zdjęciach kol. Krzysztofa Bartoszewskiego z Krakowa - lotnika i fotografika.
Komentarz zbędny: kto rozumie - rozumie; kto nie rozumie, o co chodzi - może przynajmniej pokochać.
Miłość jest ornamentem niewiedzy.

02 października 2013 r.
Zobacz więcej »

Gdy maluje pilot ...

Gdy maluje pilot ...

Od dawna wiadomo, a wielu to doświadcza, że wiele trzeba przejść i w życiu osobistym, i w przestrzeni, by docenić ład życia w rodzinnym krajobrazie.
Co może zrobić młody człowiek o profesji i ambicjach artystycznych, gdy "skrzecząca pospolitość" otoczenia "tłoczy", dławiąc indywidualność?

20 sierpnia 2013 r.
Zobacz więcej »

Dwie Bellanki ... /cz. II /

Dwie Bellanki ... /cz. II /

Tak więc w tym roku obchodzono w Polsce dwie okrągłe rocznice przelotów atlantyckich - polską Skarżyńskiego i polsko-litewską tragedii załogi Bellanki "Lituanica" na Pomorzu. Polska Bellanca pojawiła się nad Atlantykiem rok wcześniej niż litewska i rok później - w 1934roku. Bo już 28 maja 1932 r Polak Stanisław Hausner też na Bellance wystartował samotnie z USA do Warszawy. Wszystko szło dobrze do momentu, gdy zauważył wyciek paliwa w tempie, że jak obliczył, starczy go na ok. 4 godziny lotu, o wiele za mało, by dotrzeć do europejskiego brzegu. Dobrze przygotowany znał przebieg tras kursujących statków i udało mu się pomyślnie wodować na jednej z nich, 800 km od Portugalii. Podtrzymywana opróżnionymi zbiornikami

02 sierpnia 2013 r.
Zobacz więcej »

Dwie Bellanki, dwa razy Atlantyk ...

Dwie Bellanki, dwa razy Atlantyk ...

/ Część I /

W I poł. lat 30-stych XX wieku Atlantyk był już pokonany drogą powietrzną wielokrotnie, jednak każdy kolejny wyczyn tego typu nadal budził zainteresowanie, a w krajach, z których pochodzili podejmujący ten hazard lotnicy, nawet zrozumiałą euforię. To oczywiste, że przelot Skarżyńskiego 8 maja 1933 r budził entuzjazm przede wszystkim Polaków w kraju i w zagranicy, bo my - po latach niewoli - dobijaliśmy się dopiero do światowych standardów.

27 lipca 2013 r.
Zobacz więcej »

Popracowaliśmy na kolei

Popracowaliśmy na kolei

Zawiązane niedawno stowarzyszenie "Lokomotywa - Koalicja Kolei Galicyjskiej" zorganizowało akcję ratowania przed fizyczną już likwidacją linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz, do niedawna jeszcze jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Małopolsce. Nasze SLE na miarę możliwości postanowiło inicjatywę wesprzeć na zasadzie - wariaci pozytywni wszystkich opcji łączcie się.

18 lipca 2013 r.
Zobacz więcej »

Ośmiu z Halifaxa "H jak Helena"

Ośmiu z Halifaxa "H jak Helena"

Tytuł, ekspozycji w słowackich Radaticach i tego artykułu, nawiązuje do książki - wspomnień nieżyjącego już Mieczysława Pawlikowskiego, aktora i lotnika Dywizjonu 300 i 301 - "Siedmiu z Halifaxa J".
Wracając do sprawy zasadniczej, myślę, że warto coś napisać z perspektywą przydatności informacji dla kogoś w stopniu szczególnym. Tak stało się po zamieszczeniu na stronie fotoserwisu związanego uczczeniem pamięci o ośmiu polskich lotnikach poległych na Słowacji w 1944 r, gdy ich zestrzelony Halifax rozbił się w okolicach Preszowa.

06 czerwca 2013 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 801595 razy