STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Tulak naszego viceprezesa już w normalnej eksploatacji

Tulak naszego viceprezesa już w normalnej eksploatacji

Właściwie to po wykonaniu przez Jurka Kołodzieja samolocik powinien nosić miano "Tulak II", bo jest drugim zbudowanym przez niego samolotem tego typu. Natomiast trzecim ze wszystkich zbudowanych własnoręcznie.
Jakim samolotem jest ten trzeci? Wygodniejszym dla załogi, bo ma troszkę, ale wystarczająco szerszą kabinę i wygodniejsze siedzenia; szybszym i pewniejszym, bo silnik jest większej od poprzednika mocy. Imponujące, jak na tak mały samolot, jest oprzyrządowanie sterownicze i nawigacyjne, w tym m.in. VOR/ILS i transponder umożliwiające bezpieczny lot przy ograniczonej widoczności oraz w nocy.

Zdarzyło się niedawno, że na jednym z lotnisk komunikacyjnych Jurek ćwiczył lądowanie na ILS. Po odkołowaniu na stojankę przechodził koło grupki pilotów stojących przy jakim dyspozycyjnym "wypasie". Nagabnięty, objaśnił, że trenował tu ILS.
Popatrzyli na niego z litościwością, jeden stłumił w sobie śmiech.
Gdy po paru chwilach wracał, już nikomu nie było śmiesznie - Zaglądnęliśmy do kabiny i zwracamy honor - skwitowali z szacunkiem.

Samolot jest dostosowany i dopuszczony do holowania szybowców. Zdołał w Łososinie Dolnej wyholować na pułap "Bociana" z jednoosobową załogą, ale to był raczej sportowy wyczyn, nie do stosowania w praktyce; natomiast dobrze sobie Tulak radzi z wyciąganiem w strefę termiki szybowców jednoosobowych.
Ładny w sylwetce samolot i ładnie lata. A jasny seledyn malowania powierzchni potrafi przy różnym oświetleniu przybierać zadziwiające barwy. Efekt chyba nie zamierzony, za to bardzo korzystny.

Trochę danych
Dwuosobowy górnopłat konstrukcji mieszanej, wyposażony w system ratowniczy.
Silnik: Bombardier ROTAX 91252 o mocy ciągłej 92,5 KM

Rozpiętość - 9,6 m V max. 168 km/h
Długość - 6,38 m V przelotowa 128 km/h
Wysokość - 1,75 m V. max. holowania 128 km/h

11 grudnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Hummelbird Andrzeja Patro

Hummelbird Andrzeja Patro

Nasz klubowy kolega z Kielc - Andrzej Patro - wystartował niedawno własnoręcznym w wytworzeniu samolocikiem. Jeszcze jeden przykład na to, że o ile mało kto widzi dziś sens budowy domowym sposobem samochodu, to zupełnie inaczej jest w dziedzinie lotnictwa - czy wg własnych projektów, czy na podstawie gotowej dokumentacji powstają dobre, nawet bardzo dobre konstrukcje latające.

24 listopada 2012 r.
Zobacz więcej »

Lisy jesienne

Lisy jesienne

Dość regularnie zamieszczamy na stronie fotoserwis z lotniczej akcji szczepienia lisów w naszym regionie. Żeby nie było nudno, za każdym razem z innego obszaru operacji.
Dziś interesujące zdjęcia naszego Prezesa Ryszarda Jaworza wykonane w rejonie Babiej Góry, Orawy i Beskidu Średniego; piękne ujęcie całego Pasma Babiogórskiego, doliny Skawy z kamieniołomem w Osielcu czy budową - już od ćwierćwiecza niestety - zbiornka Świnna Poręba.

11 października 2012 r.
Zobacz więcej »

Nad "Parowozjadą" w Chabówce

Nad "Parowozjadą" w Chabówce

Coroczna impreza dla miłośników starej kolei organizowana w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, siódma już w kolejności, po trzech latach chudych została "ubogacona" do siedmiu czynnych parowozów - w tym dwóch przybyłych z zagranic.
O tym, jak impreza miała wyglądać w założeniach i jak z poziomu ziemi, miałem wyobrażenie. A ponieważ pojawiła się możliwość, 25 sierpnia polecieliśmy z kol. Leszkiem zobaczyć, jak to wygląda z powietrza.

30 sierpnia 2012 r.
Zobacz więcej »

70 rocznica śmierci Stanisława Skarżyńskiego

70 rocznica śmierci Stanisława Skarżyńskiego

Stanisław Skarżyński - w czasie wojny pilot bombowca Vickers Wellington z polskiego 305 Dywizjonu RAF - zginął po przymusowym wodowaniu uszkodzonego w nalocie na Bremę samolotu na Morzu Północnym w 1942 r. W dokładną 70 rocznicę zdarzenia - 26 06 2012 r dowództwo 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, której patronem jest St. Skarżyński, zorganizowało uroczyste obchody. Przybył na nie syn zdobywcy Atlantyku Maciej Skarżyński i inni dostojni goście, wśród których nie brakło delegacji trzech szkół noszących imię Stanisława Skarżyńskiego. Maciej Skarżyński zaprezentował słynny Medal Bleriota, jakim FAI w 1936 r uhonorowało jego ojca. Był to akt nadania tego medalu po raz pierwszy. I jedynego jaki otrzymał Polak.

05 lipca 2012 r.
Zobacz więcej »

Moto Loto 2012 na Żarze

Moto Loto 2012 na Żarze

Cykliczna turystyczno-sportowa motorowo-lotnicza impreza pilotów i sympatyków PLL LOT odbyła się w tym roku w dniach 18 - 20 maja na lotnisku Żar k. Żywca.
Ponieważ wzięło w niej udział kilku kolegów z SLE - w tym oczywiście kapitanowie LOT-u R. Jaworz i J.Wójtowicz - a loty zaplanowano nad atrakcyjnymi krajobrazowo obszarami gór polskich i słowackich, zamieszczamy wybór zdjęć wykonanych przez kol. Leszka Solewskiego.

25 maja 2012 r.
Zobacz więcej »

Zdjęcia Prezesa z lotu na szczepienie lisów 10 - 16.05.2012

Zdjęcia Prezesa z lotu na szczepienie lisów 10 - 16.05.2012

W tym roku owa "doustna" szczepionka przeciw wściekliźnie ma kształt stożkowatej pomadki o podstawie kwadratowej. Do ust znalezionej takiej nie bierzmy, bo przeznaczona jest ona jednak dla lisów i innych drapieżników.
A Prezes pofotografował podczas misji w rejonie Babiej Góry i Orawy.

17 maja 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. III )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. III )

Gdyby nawiązać do legendy brata Cypriana, to jego lot w stronę Tatr był jednak bezsilnikowy. I choć nie w samych Tatrach, to jednak w ich tchnieniu odbył się w 1923 r I Konkurs Ślizgowców ( szybowców ) w Białce Tatrzańskiej, a właściwie na sąsiadującej z nią Czarnej Górze. Najlepszy z szybowców - "Akar" zwyciężył osiągając: najdłuższy lot ( 3 min. 6 sek. ) odległość ( 3 km ) i wysokość ponad start - 20 m.

23 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. II )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. II )

Wróćmy do samolotów. Najczęściej publikowanym zdjęciem z okresu pionierskiego jest wizerunek polskiego Poteza XV nad tatrzańskimi szczytami w publikacjach podpisywanymi przeróżnie - góra w tle jest albo Giewontem, albo Świnicą (błędy oczywiste ) rzadziej jako Łomnica. I to ten szczyt na zdjęciu widnieje, z prawej charakterystyczne Widły, w głębi po lewej obły wierch to byłby Lodowy ( ? ) ale w takim ujęciu całość musiałaby być sfotografowana z powietrza.

17 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. I )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. I )

Najnowszy kwartalnik TPN "Tatry" ( nr 1 / 2012 ) przypomniał zdarzenie sprzed 90 lat - pierwszy udokumentowany w pełni przelot polskiego samolotu nad Tatrami i to w zimie ( 21 02 1922 r ) i w ramach imponującej jednak wyprawy.
Czy był to rzeczywiście pierwszy ponadtatrzański lot człowieka? Oczywiście nie i należy sięgnąć do czasów wcześniejszych, może i nawet dużo wcześniejszych.
Baśni i legend o tych, co wykradli ptakom czy bogom tajemnicę unoszenia się w powietrzu jest i w naszym kraju sporo. Wśród nich jedna warta zapamiętania. Z powodu powiązania z faktami i osobą o stuprocentowej autentyczności. A osobą był brat Cyprian z położonego na prawym, słowackim brzegu Dunajca Czerwonego Klasztoru, naprzeciw skalnego masywu Trzech Koron w Pieninach. Brat Cyprian ( imię zakonne ) pochodził najprawdopodobniej z Niemców Spiskich i żył w konkretnym okresie lat 1724 - 1775 ) a po studiach we Wrocławiu wstąpił ok. 1756 r do zakonu kamedułów. W Czerwonym Klasztorze prowadził aptekę, więc musiał zajmować się farmacją, pewnie i alchemią i choć kameduła, ruchliwy był jak kapucyn. Pozostały po nim zielnik, dziś w Muzeum Narodowym w Bratysławie, zawiera 283 rośliny, w tym kilkadziesiąt tatrzańskich i pienińskich. Braciszek góry musiał znać dobrze, stosunki w przyrodzie badał, nie tak niedorzeczny pozostały po nim przekaz o locie na sporządzonych skrzydłach z Trzech Koron na dziedziniec klasztoru. A mówiono też, że miał dotrzeć powietrzem aż nad Morskie Oko w Tatrach.

13 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 920475 razy