STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Zdjęcia Prezesa z lotu na szczepienie lisów 10 - 16.05.2012

Zdjęcia Prezesa z lotu na szczepienie lisów 10 - 16.05.2012

W tym roku owa "doustna" szczepionka przeciw wściekliźnie ma kształt stożkowatej pomadki o podstawie kwadratowej. Do ust znalezionej takiej nie bierzmy, bo przeznaczona jest ona jednak dla lisów i innych drapieżników.
A Prezes pofotografował podczas misji w rejonie Babiej Góry i Orawy.

17 maja 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. III )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. III )

Gdyby nawiązać do legendy brata Cypriana, to jego lot w stronę Tatr był jednak bezsilnikowy. I choć nie w samych Tatrach, to jednak w ich tchnieniu odbył się w 1923 r I Konkurs Ślizgowców ( szybowców ) w Białce Tatrzańskiej, a właściwie na sąsiadującej z nią Czarnej Górze. Najlepszy z szybowców - "Akar" zwyciężył osiągając: najdłuższy lot ( 3 min. 6 sek. ) odległość ( 3 km ) i wysokość ponad start - 20 m.

23 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. II )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. II )

Wróćmy do samolotów. Najczęściej publikowanym zdjęciem z okresu pionierskiego jest wizerunek polskiego Poteza XV nad tatrzańskimi szczytami w publikacjach podpisywanymi przeróżnie - góra w tle jest albo Giewontem, albo Świnicą (błędy oczywiste ) rzadziej jako Łomnica. I to ten szczyt na zdjęciu widnieje, z prawej charakterystyczne Widły, w głębi po lewej obły wierch to byłby Lodowy ( ? ) ale w takim ujęciu całość musiałaby być sfotografowana z powietrza.

17 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. I )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. I )

Najnowszy kwartalnik TPN "Tatry" ( nr 1 / 2012 ) przypomniał zdarzenie sprzed 90 lat - pierwszy udokumentowany w pełni przelot polskiego samolotu nad Tatrami i to w zimie ( 21 02 1922 r ) i w ramach imponującej jednak wyprawy.
Czy był to rzeczywiście pierwszy ponadtatrzański lot człowieka? Oczywiście nie i należy sięgnąć do czasów wcześniejszych, może i nawet dużo wcześniejszych.
Baśni i legend o tych, co wykradli ptakom czy bogom tajemnicę unoszenia się w powietrzu jest i w naszym kraju sporo. Wśród nich jedna warta zapamiętania. Z powodu powiązania z faktami i osobą o stuprocentowej autentyczności. A osobą był brat Cyprian z położonego na prawym, słowackim brzegu Dunajca Czerwonego Klasztoru, naprzeciw skalnego masywu Trzech Koron w Pieninach. Brat Cyprian ( imię zakonne ) pochodził najprawdopodobniej z Niemców Spiskich i żył w konkretnym okresie lat 1724 - 1775 ) a po studiach we Wrocławiu wstąpił ok. 1756 r do zakonu kamedułów. W Czerwonym Klasztorze prowadził aptekę, więc musiał zajmować się farmacją, pewnie i alchemią i choć kameduła, ruchliwy był jak kapucyn. Pozostały po nim zielnik, dziś w Muzeum Narodowym w Bratysławie, zawiera 283 rośliny, w tym kilkadziesiąt tatrzańskich i pienińskich. Braciszek góry musiał znać dobrze, stosunki w przyrodzie badał, nie tak niedorzeczny pozostały po nim przekaz o locie na sporządzonych skrzydłach z Trzech Koron na dziedziniec klasztoru. A mówiono też, że miał dotrzeć powietrzem aż nad Morskie Oko w Tatrach.

13 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Balice wojskowe

Balice wojskowe

Wojskowe, czyli 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie im. St. Skarżyńskiego. Co dla SLE nie bez znaczenia. A w Bazie i nad nią? "Cicer cum caule" istny!
Z trzecimi już raczej zębami ( zdjęcie ) starością dostojne An-y 2 obok śmigłowców Mi-8, też już w rodowodzie ponad półwiecznych i najbardziej chyba polski z ruskich, bo produkowany i modernizowany tylko w Mielcu An-28 "Skytruck".

23 marca 2012 r.
Zobacz więcej »

Balice cywilne

Balice cywilne

W latach 30-tych zaczęto samoloty pasażerskie malować na srebrno. Dużego rozmiaru znaki przynależności państwowej i nazwa przedsiębiorstwa lotniczego były czarne. W latach 1950/60 górę kadłuba zaczęto malować na biało, dodawać jakieś kolorowe elementy dekoracyjne, skromne jeszcze; na stateczniku za to okazałe na ogół godło ( logo) firmy. Dostojna, wyważona kolorystyka samolotu miała wyrażać niezawodność i bezpieczeństwo.
Pod koniec XX w nastąpił wybuch dowolności dekoracyjnej płatowców, tym bardziej, że żywiołowo powstające nowe towarzystwa przewozowe akcentowały swą obecność również wrzaskliwą kolorystyką.

23 marca 2012 r.
Zobacz więcej »

Sukcesy naszych

Sukcesy naszych

Dobrze, jak człowiek ma syna. Jeszcze lepiej takiego, za wychowanie którego - jak rzekł jeden z celniejszych naszych myślicieli - Pan Bóg może człowiekowi odpuścić bardzo dużo. Więc trzeba nad tym mądrze pracować. Permanentnie, od małego - pamiętając, że natura każdą pustkę może wypełnić byle czym. Dobrze więc zarazić chłopaka szlachetną pasją. A jeśli będzie się ona pokrywać z pasją życiową ojca, to mamy już prawie dobrze.
I myślę, że nasz kolega ze Stowarzyszenia Jurek Majka jest na najlepszej drodze ku temu.

02 grudnia 2011 r.
Zobacz więcej »

Radomski AIR SHOW 2011 obiektywem studenta

Radomski AIR SHOW 2011 obiektywem studenta

Autor zdjęć - Michał Wojtas z Limanowej, w środowisku miejscowej bohemy znany bardziej jako Rzabza , prowadzi m.in. ciekawą stronę internetową o uzasadnionych ambicjach kulturalnych. I fotografuje. Jak widać, za tematem gotów jest pojechać daleko - w sam środek upału i huku kilkudziesięciu silników lotniczych na raz.
Pasja.
Co z tego wynikło, prezentujemy.

Uwaga techniczna - rozdygotane z gorąca powietrze osłabiło ostrość niektórych zdjęć.

06 września 2011 r.
Zobacz więcej »

RAJD po zamkach i lotniskach czeskich Moraw

RAJD po zamkach i lotniskach czeskich Moraw

Z inicjatywy Aeroklubu Krainy Jezior z Kętrzyna i Aeroklubu Śląskiego zorganizowany został w dniach 8 - 10 lipca zbiorowy wylot turystyczny do Czech, a jego główną atrakcją był rajd okrężny z Frydlantu wokół północnych Moraw urozmaicony czterema lądowaniami na wybranych lotniskach.
W imprezie wraz z elementem niezarekrutowanym - w tej liczbie dwuosobowa drużyna SLE - wzięło udział 20 załóg + pan Honza lider na sprzęcie własnym .
Parę refleksji...

15 lipca 2011 r.
Zobacz więcej »

Fotografujmy II

Fotografujmy II

Dział "fotografujmy" kontynuujemy i zachęcamy!

04 września 2010 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 889899 razy