STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Halny

Halny

Wczoraj przestał wiać ... Halny, nie żaden mazowiecki "halniak" . Wiejący w poprzek granicznego grzbietu Karpat suchy wiatr typu fenowego . Wiatr furiat , bywa ze w Tatrach jednym podmuchem kładzie dziesiątki hektarów lasu, zdejmuje dachy na Podhalu, budzi szaleństwo... Ale górale mówią, że gdyby nie on, świat by się zupełnie zasmierdział . I to też fakt.
Genezę fenu obrazuje się przykładem górskiej rzeki - gdy prąd wody napotyka w korycie na głaz, tworzy falę tuż za przeszkodą, która zbiegiem nurtu powtarza się malejąco kilkakrotnie ; tu podobnie - pędzące masy powietrza napotykając poprzeczny łańcuch górski tworzą wraz z powstałymi przy zderzeniu chmurami "rotor" , rodzaj wiru , jakby młyna obracającego się wokól osi poziomej. Unaoczni to ilustracja poniżej . A oddalające się od gór powietrze tworzy kolejne fale zaznaczone powstającymi nad nimi na bardzo dużej wysokości obłokami soczewkowymi ( cumulus lenticularis )
A pod nimi tworzą się silne prady wznoszące - raj dla ambitnych szybowników.

11 lutego 2019 r.
Zobacz więcej »

Ptasio

Ptasio

Jedyne głupie pytania to te , których się nie zadaje  -  Paul Mac Cready

Z braku inspiracji pozwalam sobie na stronie na pewien "nepotyzm" , tak miły przeciez czasom naszym. O Dominik , pamiętam, prezentował nas komuś słowami - Oni nie tylko latają. Oni  e k s p e r y m e n t u j ą !
Ja niespecjalnie, ale miałem w rodzinie eksperymentatora latania. Był nim brat mojego ojca czyli mój stryj - Stefan Sułkowski / 1910 - 1979 / Po skończeniu seminarium nauczycielskiego w latach 30- tych pracuje w wiejskiej szkole w pow. limanowskim i jak każdy wówczas młody człowiek fascynuje się lotnictwem . Nie tylko , bo grał też na skrzypcach ( nawet w orkiestrze ) , nieźle malował , a z ówczesnej pensji nauczycielskiej nietrudno było sprawić sobie motocykl . Potem przyszła wojna i „życie na niby” w zagubionej w górach wiosce. Beznadziejność.

04 lutego 2019 r.
Zobacz więcej »

Tragedia "Orła Białego"

Tragedia "Orła Białego"

Pośród licznych wydawnictw poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości znalazła się tez książka prof. Andrzeja Chwalby „1919. Pierwszy rok wolności”. Ciekawy i bez upiększeń obraz ciężkiego porodu państwowości kraju o nieustalonych i płonących granicach, zatomizowanej i zbiedniałej społeczności z trzech byłych zaborów, gdy właściwie prawie wszystko, co do wspólnotowej egzystencji niezbędne trzeba było budować od zera.

29 stycznia 2019 r.
Zobacz więcej »

Na czarno- biało ...

Na czarno- biało ...

Sympatyzująca - i to jeszcze jak - z  SLE i Aeroklubem Podhalańskim Marysia Kaczmarczyk przekazała kolejne zdjęcia z pamiętnego dla Niej 20 października. Zdjęcia oryginalne o tyle, że wykonane analogowo i na kliszy czarno- białej. Tak więc szarzyzna ówczesnej pogody nie zafałszowana kolorystyką chyba przy tej metodzie lepiej oddała panującą aurę.

13 listopada 2018 r.
Zobacz więcej »

"Eksperymentalne" bujanie w obłokach

"Eksperymentalne" bujanie w obłokach

Cała przygoda z lataniem zaczęła się w 2004 roku, kiedy to pierwszy raz latałam nad Beskidem Wyspowym z kapitanem Ryszardem Jaworzem - Dutką. Niezależnie, że czas nieubłagalnie leci , to dość dobrze utkwiła mi w pamięci rozmowa o latających parowozach (tak piloci nazywali samolot, który dużo dymił i wydawał głośne dźwięki), trudnych sytuacjach w lotnictwie sportowym jak i pasażerskimJako uczestnik organizowanego przez Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego spotkania mającego uczcić pamięć niezwykłego pilota i wspaniałego człowieka Ryszarda Jaworza, a także dzięki uprzejmości jego przyjaciół i niezwykłych pilotów mogłam aż czterokrotnie poszybować w obłokach w trzecią sobotę października .

28 października 2018 r.
Zobacz więcej »

Zawody im. Ryszarda Jaworza

Zawody im. Ryszarda Jaworza

Odbyły się w Aeroklubie Podhalańskim 20 października. Gwałtowne załamanie długotrwałej złotojesiennej pogody i pewne kłopoty techniczne sprawiły, że liczba uczestników była tym razem niewielka. Bardzo niski pułap chmur uniemożliwił przeprowadzenie lotu nawigacyjnego, pozostał konkurs precyzyjnego lądowania. Wygrał Jurek Kółodziej na swym Tulaku.
Były jak zazwyczaj dyplomy i nagrody  I towarzyskie "posiady"z intencją wspomnień o Ryszardzie .

23 października 2018 r.
Zobacz więcej »

RWD- 5R na Okęciu

RWD- 5R na Okęciu

Od kolegi Mateusza Dzikowskiego - obecnie już pilota PLL "LOT" - otrzymaliśmy zdjęcia naszego ... RWD-5R,  zawieszonego ( od kiedy ?) w biurowcu przedsiębiorstwa PLL "LOT " przy ulicy Komitetu Obrony Robotników w Warszawie. Jest to jednak makieta naszego konkretnie samolotu dość poprawnie wykonana w skali  1 : 1 . Wpisana wraz z lotowską SZD-24 "Foką" w stalowe konstrukcje wielokondygnacyjnego budynku nawiązuje jakby do bogatego w lecące anioły wnętrza wysokich  naw katedr gotyckich, co miało obrazować niebo.
Może to skajarzenie jest  łaskawym prognostykiem dla naszego "rozbitka", który chyba zasłużył na niebo - choćby to doczesne - ochraniając w katastrofie załogę .

04 października 2018 r.
Zobacz więcej »

... i AKTUALNOŚCI na temat - co inni piszą

... i AKTUALNOŚCI na temat - co inni piszą

A właściwie pisali w komentarzach po naszym niefortunnym i fortunnym zarazem wypadku RWD-5R.
Wybrałem opinie pod artykułem na ten temat na portalu jednej z gazet, wybierając najbardziej charakterystyczne :

15 września 2018 r.
Zobacz więcej »

Zaległości , aktualności ...

Zaległości , aktualności ...

Nie zmieściły się w chronologii prezentacji zdarzeń na naszej stronie. Niemniej po 1 września niektóre z nadesłanych zdjęć nabrały szczególniejszego znaczenia . Publikujmy :

Zdjęcia -   1 - 4  Maria Kaczmarczyk ( MPL 2018 )

Zdjęcia   5 - 8   autor o imieniu Wojtek ( Piknik w N. Targu )

Zdjęcia   9 - 12 oraz na winietce   Piotr Makuch  ( Pikink Lotniczy w Mielcu )

 

13 września 2018 r.
Zobacz więcej »

Bielsko- Biała 1 - 2 września 2018

Bielsko- Biała 1 - 2 września 2018

Po tygodniu fotoserwis z ostatniego w tym roku wylotu SLE na imprezę lotniczą z udziałem RWD-5R. Polecieliśmy dwoma samolotami - drugi to Jak-18 . Wedlug prognoz w Bielsku - Białej miała być piękna pogoda, a u nas gorzej. Wyszło całkowicie odwrotnie .

08 września 2018 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 612955 razy