STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Chipmunk

Chipmunk

Pan Ole Hansen w swym duńskim miesięczniku lotniczym w artykule o SLE zwrócił uwagę, że Jak-18 jest odpowiednikiem samolotu DHC-1 "Chipmunk". Rzeczywiście obydwa szkolne samoloty powstały tuż po wojnie i służyły w lotnictwie wojskowym j i cywilnym.

Różnicą  zasadniczą jest fakt, że dzisiaj typ podstawowy Jaka-18 w powietrzu reprezentuje jeden jedyny egzemplarz muzealny, a z liczby zbudowanych ponad 1266 "Chipmunków" w eksloatacji na chwilę obecną jest około 500. A dla nas najistotniejsze, że DHC-1 skonstruował w Kanadzie Polak Wsiewołod Jakimiuk. Przed wojną w PZL był twórcą myśliwskich P-11, P-24 i PZL-50 "Jastrząb", oraz pasażerskiego PZL-44 "Wicher".
"Chipmunk" był następcą dwupłatowego DH-82 "Tiger Moth" i warunkiem było dostosowanie nowego samolotu do silnika poprzednika - duży był ich zapas w posiadaniu RAF. W rezultacie z "warsztatu" Jakimiuka wyszedł oblatany w 1947 r zgrabny metalowy dolnopłat ze stałym podwoziem i o dobrych osiągach, użytkowany przez lotnictwo aż 28 krajów.
W latającym muzeum Jacka Mainki - szanujcie człowieka, bo piękną robotę czyni  - są trzy autentyki związane z wojenną odyseją polskich lotników na Zachodzie - Taylorcraft Auster ( Dywizjon 663 )  "Tiger Moth" ( Polska Szkoła Pilotażu w Wielkiej Brytanii) i kanadyjsko-angielski - a przede wszystkim polski -  DHC-1 "Chipmunk" w malowaniu RAF z początku lat pięćdziesiątych. Ładnie się prezentuje w powietrzu.

                                                                                                                                                                                                                                                    Zb. S.

 

 

 

Galeria

10 listopada 2017 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 930174 razy