STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Daj se luz ...

Daj se luz ...

Moja ścieżka dla zdrowia – a przeciw wirusowi i koronowanym idiotyzmom – prowadzi asfaltem do bliskiego sklepu. Za sklepem płynie potok ładnie wcięty w teren i gęsto zakrzaczomy. Uroczysko powalonych przed kilku laty przez okiść śnieżną drzew odstrasza zwyczajnych spacerowiczów, przyroda tam sobie urządziła skrawek autodominacji, siedlisko rzadszych ptaków – dzięcioł zielonosiwy, pliszki siwe i żółte górskie, pluszcz; śmignie też czasem nad wodą zimorodek.
Wczoraj już całkiem legalnie wybrałem się w ten potok, a właściwie rozciągający się wyżej nad nim długi areał łąk i ugorów, skąd widok na góry i niebo.
Niebo oddane niemal wyłącznie ptakom.

Przysiadłem na pniaczku w cieniu zdziczałego sadu i z obiektów do fotografii szukam po niebie ptaków – pustułek, krogulca, krążących zwykle w parze myszołowów i jastrzębi. Czasem przeleci też niewidywana tu dawniej czapla, tylko bocianów w tym roku jakoś u nas nie ma. O ! Jakiś mizerny szlaczek kondensacyjny jednak namierzyłem. Sięgam po lornetkę, czy aby to nie sześciosmugowa „Mrija”?
Nie będę się znęcał nad spektaklem gigantomachii na Okęciu, cóż, jak powiedział kiedyś genialny Jerzy Duda- Gracz

- Im gorszy malarz, tym większa paleta

A tu niebo jasne, od tygodni może oddychać pełną piersią.
A ja pocieszony zostałem niskim przelotem dwóch myszołowów i sfrustrowany swą nieudolnością – 20 m ode mnie wychynął skądś pięknie usierściony mimo wiosny lis, a ja miałem odłożony i ustawiony nie tak aparat ; lis dał mi parę długich sekund szansy, ale dłużej już nie. Nasunęło się przy sposobności pytanie – czy tej wiosny odbędzie się „szczepienie” lisów z powietrza i tym samym „być albo nie być” dla niektórych aeroklubów ?
Niebo urozmaicały pojawiające się zaczątki obłoków, ale po paru minutach zamiast rosnąć, rozcieńczały się do zera. Tym bardziej więc zaskoczył mnie zauważony błysk jakiejś „techniki” na niebie. Lornetka i ….jest. Szybowiec. Jakim sposobem ?
Przypomniała mi się historia osobista. Przed laty z determinacją krążyliśmy w Bocianie z Ryszardem nad Łososiną na z trudem użebranych 700 metrach, termika zanikła i wszystkie towarzyszące nam szybowce szkolne dawno wylądowały. Obserwujący nas z lotniska kolega Leszek zadziwił się
– Na czym oni się utrzymują ?!
- Na ogromnej miłości do latania – skwitował dyrektor aeroklubu.
A ten aktualnie nad głową to widać „stradivarius” na wygiętych w „U” skrzydłach z wingletami na końcówkach. Właśnie śmignął w stronę odległego białawego kłaczka , może odczytam jego „numery”? ZS – GBP. Co to za kraj te moje inicjały na początku ?
W domu wygooglam, że Republika Południowej Afryki, a szybowiec też konstrukcji stamtąd – Jonker JS-1 . Oczywiście z żywic syntetycznych, z rozpiętością 18 lub 21 metrów, bo ma wymienne – póki co na ziemi – końcówki skrzydeł, a maksymalną doskonałość – 53 (!) No i możliwość zamontowania pomocniczego silnika śmigłowego lub odrzutowego ( ! ) jaki demonstrował w locie na radomskim Air Show Sebastian Kawa.

Szybowiec – nieszybowiec … Postęp.

Galeria

Pojawiasz się ...... znikasz !   / z piosenki /Myszołów. Tak godny ptak, a tak byle jak zwanySokół pustułka - z budulcem gniazda w szponachCoś w błękicieSzybowiec !Z Południowej Afryki ?!Tu może chwilę popracować nad wysokościąAle trzeba dalej ...... tym bardziej, że chmureńka się rozmywa.
24 kwietnia 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 930247 razy