STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Piękny ptak ophukhepekh

Piękny ptak ophukhepekh

Lecąc z Łososiny Dolnej na północ, Wisłę przecina się zwykle w okolicach miasteczka Koszyce ( most na szosie Brzesko - Jędrzejów) w widoku z góry  rzeka tam płynie malowniczo zygzakiem zakoli. Lewy brzeg stanowią wysokie na kilkadziesiąt metrów urwiska tworzące w okolicach Morska (nazwa od istniejącego tu niegdyś portu flisackiego) pionowe gliniaste ściany. Upodobały je sobie żołny, rzadkie ptaki przelotne o niespotykanej u nas, wręcz nierealistycznej kolorystyce. Jakby namalowane kredkami dzieci baśniowe rajskie ptaki, a jednak rzeczywiste. Niepodrabiane.
Im więcej podróbek, tym większa wartość oryginału” /Olga Tokarczuk / Podrabia się przecież wszystko – i samochody, i samoloty, markową przyodziewę, dzieła kultury i zwykłą uczciwość. Tu sięgnąłbym do  genialnego Sławomira Mrożka

Konkretnie do Jego - Sławomira Mrożka - filozoficznej humoreski p.t. "Nauki starego trapera". Tytułowy traper zatrzymuje na skraju puszczy prowadzonego adepta eksploracji przyrody zauroczonego pięknem śpiewu ptaka ophukhepekha - śpiew brzmi jednak nazbyt pięknie, pewnie to imitacja  Indian, chcących wciągnąć obcych w zasadzkę. Gdy po jakimś czasie z lasu dobiega chrumkanie dzikiej świni, uspokojony traper oświadcza, że teraz można bez obaw wchodzić - To nie Indianie !
A zdziwionemu towarzyszowi wyjaśnia -
" Zapamiętaj synu, jeśli ktoś chce kogoś zwabić w pułapkę, nigdy nie przedstawia się jako świnia, którą jest, tylko zawsze udaje kogoś bardzo pięknego. Na przykład ptaka ophukhepekha”

I z tym Mrożkowym słowem na niedzielę najbliższą życzę Państwu mądrych kroków, bo za dużo głupich już nastawiano.

 

Zdjęcia : Zb. Sułkowski i Bartłomiej Sułkowski – Dyskusyjny Klub Rowerowy

Galeria

Górna Wisła nie imponuje szerokościąZa to przewijając się wężowo ...... urozmaica krajobrazMost w KoszycachW głębi Morsko - w czasach I Rzeczypospolitej była tu przystań spławianych do Gdańska wiślanych galarówŻołna. Łatwa do obserwacji, tym bardziej, że lubi siadać na uschniętych gałęziachW lociePrawie jak w dżungliAż dziw, ze tak elegancki ptak gniazduje ......w wygrzebanych w glinie norach.ParkaZe schwytanym owadem
09 lipca 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 930225 razy