STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

I najdłuższe nogi ...

I najdłuższe nogi ...

I najdłuższe nogi gdzieś mają swój początek.
I jak wszystko, co ludzkie, niewątpliwie w raju. Sięgnijmy do Biblii – w najpowszechniejszym przez kilka wieków XVI- wiecznym przekładzie ks. Jakuba Wujka czytamy : „I stworzył Bóg człowieka na obraz swój, na obraz Boży stworzył go, mężczyzną i kobietą stworzył ich.”
„ … I rzekł Bóg: Rośnijcie i mnóżcie się i napełniajcie ziemię.” / Ks. Rodzaju . Rozdz I wers. 27 i 28 /
Jest też w Ks. Rodzaju drugi opis stworzenia człowieka ( Rozdział II wersety 7 – 25 ) Bóg ulepił go (Adama) z „prochu ziemi”, a dopiero po jakimś czasie na pocieszenie z adamowego żebra ukształtował Ewę, by byli jak inne rajskie stworzenia parą.
Pozostawiając „uprawnionym” biblistom interpretację sprzeczności obu opisów, można napomknąć, że wg tradycji judaizmu żadnych kłopotów z logiką tu nie ma. Albowiem Ewa miałaby być drugą żoną Adama. Ta pierwsza to Lilith.
Wg apokryfu „Mądrość Syracha” pożycie pierwszego rajskiego stadła nie układało się. Szczególnie w nakazanej misji prokreacji. Lilith na zasadzie równości stworzenia obojga nie godziła się na dominację męską podczas zbliżeń. W końcu zbuntowała się, wypowiedziała „niewymawialne” imię Boga. Wyrosły jej wtedy skrzydła, na których opuściła Eden.
 

Skrzydła dały jej nieuchwytność i niezależność. W odróżnieniu od Adama nie została z Edenu wygnana, więc nie zamknięto jej drogi powrotu.
Symbol wolności ? Utrwalony przez wieki kulturowy topos Lilith przez jednych podziwiany, przez innych potępiany – w społecznościach obyczajowo patriarchalnych, a więc także w judaizmie i chrześcijaństwie, zarówno seks, jak i latanie były zawsze wysoce podejrzane. A wg niektórych przekazów wężem kuszącym w raju Ewę była właśnie Lilith. Warto tu zwrócić uwagę, że na wielu obrazach przedstawiających „grzech pierworodny” , wąż ma w części postać kobiecą .
Od pocz. XIX w w literaturze, później i w filmie, pod wpływem mitu skrzydlatej Lilith wytworzył się typ bohaterki – femme fatale ( kobiety fatalnej) prowadzącej mężczyzn do zguby. Oczywiście chodzi o literaturę europejską, bo u nas preferowane było „polskie cielątko” - patriotyczne i nieproblematyczne ( Mickiewicz, Sienkiewicz)
Były i nne.  B. Prus w epizodzie „Lalki” przedstawia obrazek z „rajtszuli”, gdzie jakieś męskie niedojdy i jedna „amazonka” ćwiczą jazdę konną. I refleksja pisarza - dla kobiety nie ma miejsca dość niebezpiecznego, by nie czuła się w nim dobrze. A zważmy, że amazonki jeździły - także galopem - siedząc „po damsku” z nogami po stronie jednego końskiego boku. Taki miały styl.
Jakimś echem tego był pewien szpan motocyklowy w latach 50/60 XX wieku. Gdy pojawiły się motory z „siedzeniem kanapowym” ( jedno wspólne dla kierującego i pasażera zamiast dwóch osobnych siodełek) dla elegancji należało, by pasażerka zasiadała bokiem, zamiast interesująco się wypinać w pozycji „normalnej”. Przepisy ruchu zagadnienia nie ujmowały, więc dość długo ówczesna milicja na to nie reagowała.
Wróćmy w powietrze, które nie zawsze było żywiołem babskich demonów na miotłach i skrzydłach - gdy u schyłku wieku XVIII wznieśli się w górę zawieszeni u balonów pierwsi śmiałkowie określani byli aeronautami i aeronautkami, bo niewiast wśród nich nie brakło. Podobnie jak w XX stuleciu pilotek aparatów latających cięższych od powietrza. Jak sobie radziły ? ( radzą ?) Odpowiem tak : na temat kobiet za kierownicą jeszcze niedawno sporo było tendencyjnych dowcipów i facecji, ale bardzo niewiele o tych za sterem czy wolantem.
No cóż, jest takie „przysłowie hybryda” - Daj babie placek … a ona jeszcze wyżej siędzie !

A ja rozwinę to tak – Zabierz lotniczce buty. Myślisz, że nie poleci ?  Spójrz na zdjęcie poniżej .


ZbS

Galeria

Fot. Lili Król
22 lipca 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 930181 razy