STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Lotniczy przewodnik turystyczny doktora Bartoszewskiego po Krakowie

Lotniczy przewodnik turystyczny doktora Bartoszewskiego po Krakowie

Zadzwonił Krzysztof, pogadaliśmy chwilę o pandemii, padło parę słów nie do powtórzenia, ale na koniec powiedział - Udało się niedawno polatać Stearmanem Marka Forystka nad Krakowem i Balicami - legalnie, po uzyskaniu wszelkich zezwoleń.. Taka na chwilę ucieczka w przestrzeń powietrzną to nie tylko relaks w przerwie roboty lekarza. Zaczerpnięta w locie "siła nośna" daje na dłużej silnego kopa do działania, co bardzo dziś istotne.
I przesłał zestaw zdjęć. Ostrych , jak od skalpela, czytelnych, w oryginalnych ujęciach. Bez podpisów, bo Krzysztof powiedział - Sam rozpoznasz, co na nich !
Hm... taki komplement zobowiązujący. A zdjęcia wykonywane z małej wysokości od razu nasunęły skojarzenie - Przecież to odniebny przewodnik po "grodzie Kraka". Podobnie jak "naziemny"przewodnik prowadzi zainteresowanych trasą, przy której są rzeczy godne zobaczenia. A choć w zestawie są też ujęcia ogólne, to dominują te uwieczniające konkretne obiekty - czy to czcigodne budowle histryczne, czy współczesne akcenty infrastruktury miasta.
No to jedźmy, a właściwie lećmy !

ZbS

Galeria

Boeing Stearman - amerykański smolot szkolny skonstruowany w latach 30- tych. Często "bohater" filmów historycznych.Start z podkrakowskiego Pobiednika"Lotnik skrzydłaty władca świata ...." - pilotka, gogle, kolorowy szalik. Taki był kiedyś szpan ...i wiatr w oczy, i świszczące linki.
A ja sobie myślę, że bez tego teatrum "Hymn Lotników" nie powstałby w kształcie, jaki znamyBalice z lewej !Główny pas na kursiePo "ziemi" widać, że nie tacy tu lądują ! Ale obecnie u nas nie tylko na Balicach lockdown . No to dla ożywienia airportu low pass (b. niski przelot) Stearmana.Na płycie postojowej wojskowy C- 130 "Hercules"I kilka uśpionych "pasażerów".Powrót nad Kraków, na Srebrnej Górze bieleje z oddali klasztor Kamedułów.Krakowski Zakrzówek i zalany wodą dawny "papieski" kamieniołomNa trawersie ośrodek TV na Krzemionkach Wiraże nowo zbudowanej łącznicy kolejowej w kierunku Skawiny i Zakopanego.A to Krzysztofa Szpital im. Żeromskiego. Czy to źle, że i podczas lotu się o nim pamięta ?I już lądowanie w Pobiedniku. Nie na długo,Bo niebawem znów w powietrze. 
Ta przezroczysta rurka stercząca od góry to najprawdopodobniej paliwomierz.Lotnisko Aeroklubu Krakowskiego.To coś pomalowane w gąsienicę, to krakowska Ekospalarnia. Nie dymi, więc chyba działa właściwie. Chyba, że śmieci akurat brakło. Plac Centralny w dzielnicy Nowa HutaA propos śmieci. Własnych. Zachowany na terytorium Muzeum Lotnictwa fragment pasa dawnego lotniska Rakowice. Czy jeszcze ktoś na nim wyląduje ?A to fragment ekspozycji Muzeum "na zewnątrz".Lądowało się tu podczas Małopolskich Pikników Lotniczych.Pilot jakby się przymierzał ..... ale to tylko kolejny "low pass".A ten krakowski "drapacz chmur" to słynny "Szkieletor". Po 40 latach,doczekał się dokończenia budowy i nie kojarzy się już z jednym z marszałków Krakowski Dworzec PKP z charakterystycznym parkingiem nakrywającym perony.I ukłon w stronę przeszłości - Barbakan, Brama Floriańska, Teatr Słowackiego itd. Z góry najlepiej widać, że bazylika Mariacka to KAWAŁ budowli.Wawel, Wisłą, za "diabelskim kołem" chyba balon widokowy - następca zniszczonego przez burzę w zeszłym roku.Kopiec Kościuszki i siedziba Radia RMF FMKopiec, fragment Błoń ( i Krakowa )Na Srebrnej Górze ( krakowskie Bielany) barokowy Zespół Klasztorny Kamedułów.. Te domki to eremy zakonników. Reguła twarda. Kobiety mogą odwiedzić kościół tylko w wyznaczone 12 dni w roku. Widok kobiety raz na miesiąc musi wystarczyć. A w pobliżu zalew w Kryspinowie ... z popularną plażą nudystów (szkoda,że już po sezonie ) Gdyby taką pokusę urządzić nad J.Rożnowskim, toby Łososińscy byli dobrzy w "low passach" !No to dla wprawy kolejny lot koszący na BalicachJak najniżej !I w granicach możliwości "świeca" w górę.No i chyba ......chyba ......pętla ...... na pożegnanie !Trochę Krakowszczyzny podmiejskiej I już bez udawania lądowanie w Pobiedniku.
19 października 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 930164 razy