STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Z gwiazdami

Z gwiazdami

Wizerunek gwiazdy, oczywiście stylizowanej, należy do rzędu najstarszych znaków ikonograficznych cywilizacji. Najczęstszym jej kształtem jest pentagram, gwiazda pitagorejska – wpisana w koło, pięciopromienna i równoramienna. Uznana za figurę geometryczną doskonałą miała też ( ma ) odniesienia magiczne.
W antyku uznawana za symbol duchowej i fizycznej doskonałości człowieka, dla pierwszych chrześcijan pentagram obrazował pięć ran Jezusa. Jako symbol wartości duchowych pentagram występuje w „pozycji jasnej” - jedno z ramion w górze, dwa przeciwległe w dole.
Od XIX w pentagram odwrócony (dwa wierzchołki do góry) jest znakiem Szatana ( Gwiazda Bahometa)
Sztandar Unii Europejskiej – 12 gwiazd w kręgu ( liczba 12 nie dotyczy krajów zrzeszonych, lecz oznacza od czasów starożytnych doskonałość i całość ) powstał z inspiracji chrześcijańskiej – w „Widzeniu św. Jana” wizerunek Matki Boskiej otacza krąg 12 gwiazd na lazurowym tle. Zwróćmy też uwagę, że wszystkie gwiazdy w kręgu zachowują tę samą nieodwróconą – jasną – pozycję.
Czy wiedzą o tym „patryjoci” plujący na tę "szmatę" ?
Oczywiście, znak pięcioramiennej gwiazdy rozpowszechnił się też w innych rolach – jako godło, znak rozpoznawczy, kulturowy (np. Gwiazda Betlejemska) medal, talizman, element dekoracyjny itp. Siłą rzeczy znalazł się więc na sztandarach, mundurach … i samolotach.

Galeria

PentagramGodło Unii Europejskiej na fladzeWielki Wóz i Gwiazda Polarna na fladze AlaskiFragment gwiaździstego sztandaru USA na stateczniku samolotuGodło 111 Kościuszkowskiej Eskadry Myśliwskiej ( w Anglii Dywizjonu 303 ) skomponowane z flagi USA na cześć lotników amerykańskich walczących w Polsce w 1920 r.Na plecach Miga 29 widać częściowo duży emblemat 111 Eskadry Replika Curtis Jenny - - pierwotne oznakowanie wojskowych maszyn USA - biała gwiazda z czerwonym środkiem na granatowym koleFantazja . An-2 w częściowo amerykańskim malowaniuBy nie mylić się z maszynami japońskimi oznaczonymi czerwonymi kołami na skrzydłach, wprowadzono w 1942 roku nowe znaki USATak oznakowany P-39 AiracobraP-51 D Mustang. Później dodano jeszcze do gwiazd białe pasyTu na Piperze CubPBY Catalina miała je nietypowo z przodu kadłubaP-38 LightningPo 1945 r czerwień wróciła do oznakowania, ale już w innym układzie - F4U CorsairJak 23 w oznakowaniu USA ? Żart ?
Może wyjaśnię w osobnym tekścieCzerwone gwiazdy ZSRR. Te niżej powstały z przemalowania gwiazd amerykańskich na samolotach dostarczonych w ramach Land LeaseLatający do dziś prototyp Jaka-3Po - 2 słowackiej lotniczej grupy rekonstrukcyjnejTen Zlin udaje sowieckiego myśliwcaSześcioramienne Gwiazdy Dawida na Piperze Cub lotnictwa IzraelaInne gwiazdy od lewej - lotnictwa Albanii, Rep. Południowej Afryki i BrazyliiNa stateczniku LOT-owskiego Boeinga 737 oryginalna w kształcie gwiazda Star AllianceNa tej akrobacyjnej Astrze gwiazdki tylko dekoracyjne
08 grudnia 2020 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 946206 razy