STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

A gdyby się znudziło ...

A gdyby się znudziło ...

A gdyby się znudziły coroczne obchody pamięci placówki zrzutowej „Wilga” na szczawskich Polankach odbywane zwykle w ostatnią niedzielę grudnia ?
Ich widowiskowym akcentem jest pokaz - „rekonstrukcja” – akcji przejęcia alianckiego zrzutu zaopatrzenia dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK, którego komenda zresztą kwaterowała w jednym z osiedli Polanek. Od ładnych paru lat w rocznicową imprezę włączają się samoloty sportowe z Łososiny Dolnej, których kilka pojawia się nad tym rejonem Gorców. Oczywiście, owe awionetki w niczym nie przypominają transportowych Liberatorów czy Halifaxów, które w ostatnich dniach 1944 r kilkanaście razy pojawiały się nad Szczawą ; w ostatnim dniu misji – w nocy 28/29 grudnia było ich aż 8. Plus dwa niemieckie samoloty, które jednak alianckich maszyn nie zaatakowały .
Tak więc owe łososińskie Jaki, Tulaki czy Zliny przylatują właściwie po to, by coś powarczało od strony nieba.
No, a gdyby się to wszystko w końcu opatrzyło, proponuję w realiach pokazu ożywienie i utożsamienie .
 

Zrzutów na spadochronach dokonywano nocą. Żadnych GPS- ów nie było, lot z Włoch do Polski nad zaciemnioną wojennie Europą był nawigacyjnym wyzwaniem, dlatego wybierano noce księżycowe, a najważniejszą nie do zgaszenia latarnią kierunkową były Tatry. Trafienie do punktu wg mapy ułatwiał śnieg, jeśli był.
Więc ja sobie myślę tak – wśród łososińskich lotniskowców znajdzie się jeden czy drugi desperat, który zimową nocą trafi nad Polanki ( widok na lekko spreparowanym zdjęciu Krzysztofa załączam) a tam, no właśnie … Epidemia się skończy lub nie Bóg wie kiedy, a na pewno dopiero wtedy, jak jeden taki zarządzi. I kto wie czy jeszcze nawet godziny policyjnej nie będzie. By uczcić patriotycznie Polanki, trzeba się będzie na nie w konspiracji sposobem przemieścić. A tam ? Chwila osobliwa- rozpalone w określony układ ogniska, wszyscy w maskach – nie odróżnisz, kto gra, a kto kibic. I oczekiwany warkot od nieba, żadnych światełek pozycyjnych, tylko czasem porozumiewawcze mrugnięcia reflektora.

A z imprez towarzyszących -  gdzieś w dolinach zmotoryzowane odwody antycovidowe, no nie w tysiącach liczone, to nie strajk kobiet, ale jednak w wyższym stopniu zdeterminowania, bo przecież owi partyzanci przebieranci jedynie w jakąś niby broń wyposażeni, ale kto wie, kto wie … ?

Jedno się wie na pewno – że z owych spadochronowych przesyłek ostatnich wiele nie zostało odnalezionych ani przez AK, ani przez Niemców, ani Sowietów. I co ? I nic.
Nic, ale zdarzyć się może, że ową nocą z Polanek trzeba się będzie szybko w las oddalić i zmylić pogonie. Przyjemnej adrenaliny !
I tak półżartem o hazardach miłych sercu każdego Polaka.
A o gorczańskich  Polankach na stoku Kiczory Kamienickiej, Kiczorze i Kamienicy więcej na zdjęciach.

I tak przyszło na koniec tych netowych ramotek – że akurat o Polankach ? Tak wyszło.

Zb. Sułkowski

Galeria

Szczawiańskie Polanki rozciągają się na stoku Kiczory Kamienickiej (1007 m n.p.m.) na wys. 740 - 920 m n.p.m.
W głębi Gorce, aż po Turbacz"Księżycowa" imaginacja nocno-śnieżnych Polanek w oparciu o zdjęcie KrzysztofaSzczawa w1958 r. Obóz Limanowskiego Hufca ZHP "u podnóża Kiczory". Kościółek w budowie, powehrmachtowskie namioty komendy i trzech zastępów. Byłem, fotografa nie było. Kościółek szczawski w sympatycznej scenerii w 1970 r.Lata 1990 - te ...Polanki ... z PolanekStrome północne zbocze Kiczory.Jodełka na Kiczorze. Lata 70- teTak doliną Kamienicy opasującej Kiczorę zwożono w latach 1950/60 drewno do tartaku na BukówceOsobliwością na stromym stoku Kiczory jest rybny Stawek nad Białem o pow. ok. 4 arów.Wiosenna młaka ( mokradełko) na pol. Majerówka na pocz. lat 70- tych.To samo miejsce w 2000 r. Młaka wyschła."Drzewa umierają stojąc ..."Resztki bacówki Rusnaków na Kiczorze. Dziś stoi tu wieża przekaźnika.Wrastająca w las bacówka, której pozwolono spokojnie umrzeć na skraju hali.Tylko Kamienica nadal żywa i w wodę obfita...... w górnym biegu mocno skalistaPonad dwumetrowy wodospad Spad w okol. Bukówki
20 stycznia 2021 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 946208 razy