STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Piotr Artymowicz nie żyje

Piotr Artymowicz nie żyje

Piotr Artymowicz nie żyje 4 kwietnia w sam dzień Zmartwychwstania zmarł w wieku 85 lat Piotr Artymowicz. Pilot i instruktor samolotowy i szybowcowy z olbrzymim stażem lotniczym, bo latać zaczął w 1953 roku, nasz zawsze życzliwy kolega, dla wielu po prostu przyjaciel . Z Aeroklubem Podhalańskim związał swe życie przed dwudziestu laty, a wcześniej …


Pochodził z Kresów Wschodnich, po przymusowych peregrynacjach wojennych na Wschód rodzina osiadła w Krakowie, a Piotr zaczął przygodę z lotnictwem w dęblińskiej „Szkole Orląt”. Jako podporucznik pilot rozpoczął służbę w lotnictwie bombowym, latał na Iłach 28 w Modlinie i Powidzu, ale dość szybko uznał, że w wojsku jest za ciasno dla jego indywidualności i temperamentu. Misję militarną zakończył z taką fantazją, że w efekcie przejścia do cywila długo nie mógł znaleźć pracy.
Udało się to wreszcie w Aeroklubie Krakowskim, gdzie był m.in. zawiadowcą lotniska w Pobiedniku, instruktorem, szefem wyszkolenia, był też z ramienia ULC egzaminatorem na uprawnienia lotnicze. Ci, którzy wtedy pana Piotra znali, wspominają go jako rygorystę przepisów, co oczywiście nie wszystkim się podobało, ale po latach oni sami przyznawali, że krakowski zawiadowca lotniska wielu napowietrznym postrzeleńcom ratował życie. Z drugiej strony w sytuacji szczególnie trudnej, idąc na rękę lotnikom, potrafił na niektóre rygory przymknąć oko
W Łososinie Dolnej był od 2001 r instruktorem w szkoleniu samolotowym i szybowcowym szanowanym za profesjonalizm, ale i wysoką kulturę i życzliwość. Nie tylko wobec ludzi, bo był z wzajemnością przyjacielem zwierząt- mówiło się, że to za nim przyszły do Łososiny słynne lotniskowe koty.
Pan Piotr należał do ludzi, dla których starość to kwestia nie metryki, a decyzji -  zapraszany do wstąpienia do Klubu Seniorów Lotnictwa, odpowiadał – Póki co należę do młodszych. Weteranem to ja zostanę, gdy już nie będę mógł samodzielnie latać !
Jego stan psychofizyczny długo - niemal do śmierci -  spełnieniał pułap  wymagań i w rezultacie w wieku 85 lat był jeśli nie najstarszym, to jednym z nielicznych najstarszych czynnych instruktorów lotniczych w Polsce. A na co dzień skromny, nie starający się zwracać uwagi, za to umiejący z każdym porozmawiać na jakiś interesujący temat. Starszy kolega, a tak jakby wcale nie starszy.
Po Jego odejściu pozostała pustka, którą tylko w części może pomniejszyć dobra pamięć o Nim.
Co obiecujemy.

ZbS

Galeria

25 kwietnia 2021 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 946187 razy